Energetyka

Naimski: Polska chce zachować odpowiedzialność za swój system energetyczny

fot. naimski.pl

Polska będzie dążyć do wycofania z unijnych propozycji zapisów o przeniesieniu odpowiedzialności za system energetyczny z poziomu krajowego na regionalny – zapowiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Zapis o wprowadzeniu tzw. Regionalnych Centrów Operacyjnych, które miałyby prowadzić analizy bezpieczeństwa i nabywać rezerwy mocy na potrzeby regionu, znalazł się w tzw. pakiecie zimowym. Pakiet pod koniec listopada ub. roku przedstawiła Komisja Europejska. Bruksela zaproponowała w nim zmiany na rynku energetycznym UE tak, by dopasować go do potencjału sektora źródeł odnawialnych.

Jak mówił w piątek Naimski, propozycja Regionalnych Centrów Operacyjnych jest jednym z najważniejszych zagrożeń – z punktu widzenia funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego – jakie znalazły się w zapisach pakietu zimowego.

Jego zdaniem, gdyby weszły one w życie, doszłoby do “strategicznej zmiany”, która dotknie nie tylko kwestii energetycznych, ale bezpośrednio politycznych. “Pozbawienie rządu kraju członkowskiego gestii nad krajowym systemem energetycznym powoduje, że w konsekwencji nie bardzo wiadomo, jak rząd ma realizować swą odpowiedzialność za bezpieczeństwo dostaw” – mówił Naimski.

Zapowiedział, że w tej sprawie Polska jest zdecydowana przekonywać autorów tego pomysłu, by się z tego wycofać. Naimski uważa, że nie ma sposobu, by suwerenność decyzyjną Krajowej Dyspozycji Mocy przenieść do centrów regionalnych, bez konsekwencji politycznych.

Jak wyjaśniał, zaproponowana w pakiecie zimowym regionalizacja rynków, a docelowo ujednolicenie europejskiego systemu elektroenergetycznego, mogłoby posłużyć “formułowaniu politycznej nadbudowy”. Podobnie – w jego ocenie – dzieje się w przypadku strefy euro, w której od dłuższego czasu pojawiają się postulaty, by wspólnota ta miała wymiar polityczny.

Naimski podkreślił, że Polska chce zachować Krajową Dyspozycję Mocy, która znajduje się w gestii polskiego operatora sieci przesyłowych – Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Do propozycji powołania Regionalnych Centrów Operacyjnych krytycznie odniósł się wcześniej prezes PSE Eryk Kłossowski. Jak mówił, głównym niebezpieczeństwem dla użytkowników krajowego systemu elektroenergetycznego będzie wprowadzenie elementu licytacji. “Bezpieczniej będzie miał ten, kto wyżej wyceni swoje bezpieczeństwo. Zatem polski konsument, jeśli zostanie zestawiony z konsumentem niemieckim, będzie musiał zapłacić więcej za swoje bezpieczeństwo, inaczej nie uzyska takiego poziomu bezpieczeństwa, jak niemiecki” – tłumaczył.

Zdaniem Kłossowskiego powołanie centrów oznaczałoby “deprecjację” roli narodowych operatorów systemów przesyłowych i “całkowitą” zmianę myślenia o bezpieczeństwie elektroenergetycznym.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X