Pełnomocnik ministra obrony narodowej RP, Mariusz Marasek opublikował komunikat w sprawie dezinformacji podawanych w mediach na temat Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Krakowie. Oświadczył, iż podawane w słowackim „Denniku N” i w polskiej ,,Superstacji’’ informacje o rzekomym wycofaniu się Słowacji z CEK NATO lub planach przeniesienia Centrum poza granice Polski są nieprawdziwe.
Przypomnijmy, że Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie oficjalnie otwarto miesiąc temu, 22 lutego tego roku (chociaż informację tę podano do publicznej wiadomości dopiero dwa tygodnie później). Oznacza to, iż zostało ono formalnie akredytowane przy NATO. Nastąpiło to po dokładnej ocenie budynku, a także przewidzianych tam procedur, programu pracy, obiegu dokumentów i tak dalej. Akredytatorzy nie zgłosili istotnych uwag.
Zgodnie z zasadami panującymi w Sojuszu Północnoatlantyckim, centrami tego rodzaju (jest ich łącznie kilkanaście) kierują tak zwane państwa ramowe. W tym przypadku są to Polska i Słowacja. Poza tym w pracach tego ośrodka bierze udział 8 członków Paktu.
Sojusz nie podaje szczegółowych danych na temat funkcjonowania tych placówek. Podano tylko, że krakowskie Centrum prowadzi działalność szkoleniową, a nie operacyjno-rozpoznawczą. Poza tym nawet liczba pracowników jest informacją niejawną.
Na pytanie przedstawiciela portalu BiznesAlert.pl Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu wojskowego przyznał, że zdarzają się próby włamania się do naszych najważniejszych sieci teleinformatycznych. Przeciwnicy cały czas próbują coś robić. I oczywiście mamy do czynienia z szeroko pojętą wojną informacyjną. Od czasu do czasu ona się nasila. Taka sytuacja miała miejsce na przykład przed ubiegłorocznym szczytem NATO w Warszawie, a ostatnio przed przerzutem sił Paktu do Polski i Litwy w styczniu tego roku. Ale w tym przypadku polskie media zdały egzamin, pochwalił Piotr Bączek.
Po długotrwałych pracach adaptacyjnych, mimo wielu przeciwności i krytycznych komentarzy, w Krakowie powstał pełnoprawny ośrodek NATO. Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej zostało zmuszone do tej przeprowadzki. Wyznaczony wcześniej obiekt przy ulicy Chałubińskiego w Warszawie nie spełniał bowiem żadnych wymogów, w tym warunków budowlanych. Akredytacja nie byłaby tam możliwa, twierdzi szef SKW.
Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie wykonuje swoje statutowe obowiązki na rzecz państw je współtworzących i całego Sojuszu. Współpraca Polski i Słowacji jako państw ramowych układa się dobrze, podobnie jak współdziałanie z przedstawicielami pozostałych 8 państw uczestniczących w tym przedsięwzięciu. CEK pracuje sprawnie i bez zakłóceń, podkreśla Mariusz Marasek.
Działania dziennikarzy ,,Superstacji” są wymierzone w pozycję Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej i tym samym uderzają w jej bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne. Powoływanie się przez dziennikarzy ,,Superstacji” na niezgodne ze stanem faktycznym okoliczności stanowi istotne naruszenie prawa, zwraca uwagę pełnomocnik ministra obrony narodowej.