EnergetykaGaz.

MSZ: Polska jest przeciwna taryfie ulgowej dla Gazpromu (WIDEO)

Nord Stream AG

– Od kilkunastu miesięcy na poziomie całej Unii Europejskiej dokonują się zmiany na rynku dostaw energii. O tym, co już zostało dokonane, o perspektywach, zagrożeniach i sytuacji polityczno-gospodarczej w samej Europie Środkowo-Wschodniej opowiedział nam Adrian Kondaszewski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kuluarach konferencji w Rzeszowie.

Według niego znamienne dla energetycznego bezpieczeństwa regionu było przede wszystkim uniezależnienie się Ukrainy od dostaw gazu z Rosji i otwarcie terminalu LNG w Polsce. Ponadto zmiany w prawie unijnym będą gwarantować większą kontrolę instytucji unijnych nad umowami zawieranymi przez państwa członkowskie z państwami trzecimi. Zagrożenia natomiast upatruje w ciągle silnej pozycji Gazpromu na europejskim rynku, co w przeciwieństwie do odchodzącej od paliw kopalnych Europy Zachodniej, dla Polski i jej otoczenia ma nadal spore znaczenie.

– Polska uważa, że trzeba ograniczać taryfę ulgową dla dominującego dostawcy i czynimy to sprzeciwiając się projektowi Nord Stream 2, czy biorąc udział w postępowaniach antymonopolowych przeciwko Gazpromowi. Istotne jest też wsparcie dla zmian na rynku ukraińskim, jak i szukanie opcji dywersyfikacyjnych, jedną z nich jest nasz terminal – mówi Kondaszewski.

Kładzie on szczególny nacisk na potrzebę większej integracji Unii Europejskiej w zakresie kształtowania wspólnej polityki energetycznej. Miałoby się to przyczynić do pomocy słabszym państwom członkowskim względem zazwyczaj dużo silniejszych dostawców.

W dniach 24 i 25 kwietnia 2017 roku na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się II edycja cyklicznej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, organizowanej przez Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja”.


Powiązane artykuły

Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Udostępnij:

Facebook X X X