EnergetykaGaz.

Naimski: Rozmowy o Baltic Pipe na finiszu

fot. naimski.pl

Rozmowy ws. Baltic Pipe są na ostatnim etapie, uruchomienie gazociągu powinno nastąpić przed końcem 2022 roku – poinformował w poniedziałek w TVP Info Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

“Realizujemy konsekwentnie naszą strategię, mamy plan połączenia Polski z norweskimi złożami gazu i nad tym pracujemy. Rozmowy z partnerami są na ostatnim etapie, możemy się spodziewać, że ten plan zostanie zakończony i uruchomienie gazociągu nastąpi przed końcem 2022 roku” – powiedział.

Dodał, że gazociągiem będzie przesyłany m.in. gaz z norweskich koncesji PGNiG.

“Od 10 lat PGNiG dysponuje koncesjami na Morzu Północnym na szelfie norweskim. Ma ich cały szereg, a kolejne są przygotowywane do przejęcia” – poinformował Naimski.

Zapytany, czy pojawią się techniczne przeszkody w związku z planowaną budową Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie, odpowiedział: “Plany budowy Nord Stream są dla regionu niekorzystne, ale niekorzystne z powodów bardziej ogólnych. Ta inwestycja, jeśli zostanie przeprowadzona, utrwali dominująca pozycję Gazpromu. Nie ma natomiast technicznej przeszkody, by te gazociągi mogły się krzyżować”.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku; w tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...

Udostępnij:

Facebook X X X