EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

A może jednak likwidacja Kompanii Węglowej?

KOMENTARZ

Karolina Baca-Pogorzelska

Górnictwo 2.0

Mam wrażenie, że planów restrukturyzacji Kompanii Węglowej jest już co najmniej pięć (choć trochę się już gubię), a dziś – zgodnie z tradycją górniczego piątku – pojawia się kolejny. I to taki, który dopuszcza upadłość układową Kompanii Węglowej! Ale może po kolei.

Dziś Kompania Węglowa poinformowała, że „Zarząd Kompani Węglowej S.A. podjął w dniu 10 grudnia 2014 r. uchwałę w sprawie przywrócenia wymiaru bezpłatnego węgla oraz przesunięcia terminu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego dla emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób za rok 2014″. Skoro z pustego i Salomon nie naleje, to kompletnie nie rozumiem tej decyzji, ale w sumie nie to mnie dzisiaj interesuje.

Wysokienapiecie.pl poinformowało, że najnowszy plan ratowania Kompanii Węglowej to „9-4-1″. „Zgodnie z nim w Kompanii Węglowej pozostałoby dziewięć kopalń. Kopalnie Bobrek – Centrum, Pokój, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze zostałyby skierowane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń – czyli utrzymywanego przez państwo „hospicjum”, w którym kopalnie są przygotowane do zamknięcia. Piąta kopalnia, Piekary, zostałaby wtedy przejęta przez Węglokoks, być może zostałaby spółką pracowniczą” – czytamy w artykule Justyny Piszczatowskiej i Rafała Zasunia (szczegóły tutaj http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/545-co-z-planem-ratowania-gornictwa).

Tymczasem ja znam jeszcze inną wersję, idącą dużo dalej, ale znając życie – niewykonalną w przyszłym roku wyborczym (górniczy specminister Wojciech Kowalczyk ma czas do końca grudnia, by przedstawić program restrukturyzacji branży, czyli tak naprawdę przede wszystkim Kompanii Węglowej). Otóż Węglokoks miałby przejąć aż 6 kopalń Kompanii Węglowej. Chodzi o cztery zakłady okręgu Rybnickiego – Rydułtowy-Anna, Jankowice, Chwałowice i Marcel (obecnie Marcel to jedyna z 14 kopalń KW, która jest rentowna) oraz dwie, w których kończy się niebawem złoże – Bobrek-Centrum i Piekary (jednak warunkiem przejęcia Piekar byłoby „zagospodarowanie” 300 osób z załogi tej kopalni przez Kompanię). Z kolei zakłady Piast i Ziemowit trafiły by pod opiekuńcze skrzydła Katowickiego Holdingu Węglowego. Aha, ani Węglokoks, ani KW nie musiałyby za to płacić – kopalnie zostałyby do nich wniesione (w końcu wszystkie te spółki są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa). No dobrze, ale 6+2=8, co z 6 pozostałymi zakładami Kompanii Węglowej? Ano upadłość układowa Kompanii Węglowej. Tylko czym spłacić układ? Przecież wśród tych 3 kopalń są m.in. wyjątkowo nierentowne Sośnica-Makoszowy i Brzeszcze! Jednak osoby znające sprawę twierdzą, że to do zrobienia (jak znam życie, nastąpiłoby jakieś przepompowanie pieniędzy, ale ponieważ jest piątek i trudno się czegoś dowiedzieć – poczekam na szczegóły). Na pewno można jeszcze zaangażować do tego Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, bo ona, wzorem Kazimierza Juliusza, jest uprawniona do otrzymania z budżetu państwa pomocy publicznej na likwidację kopalń.

Szczerze mówiąc nie przywiązuję się za bardzo do tego wariantu, który można by nazwać 6-2-6 (analogicznie do 9-4-1), bo jestem przekonana, że podobnych matematycznych kombinacji pojawi się jeszcze więcej, w każdym razie widzę jedno – nie ma kompletnie żadnego pomysłu na to, co tak naprawdę zrobić z górnictwem. Zresztą takie wrażenie odniosłam na wczorajszej debacie po prezentacji raportu „Nowoczesne górnictwo – made in Poland” Centrum im. Adama Smitha, ale o tym już jednak w osobnym poście.


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X