AgustaWestland odpowiada Airbusowi ws. przetargu na śmigłowce dla Polski

17 czerwca 2015, 13:15 Bezpieczeństwo
AW149_1_-_fot._PZL-Swidnik
AW149, fot. PZL Świdnik

OŚWIADCZENIE

Finmeccanica-AgustaWestland

Firma Finmeccanica-AgustaWestland zapoznała się z wypowiedziami CEO Airbus Helicopters, Pana Guillaume Faury, w wywiadach publikowanych w niektórych polskich mediach, odnośnie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskich sił zbrojnych i wyraża w związku z nimi głębokie zaskoczenie.

W szczególności nieprawdą jest jakoby AW149 był ‘dziesięcioletnim’, a zatem przestarzałym śmigłowcem, ponieważ uzyskał wojskowe certyfikaty od stosownych władz niecały rok temu.

W rzeczywistości AW149 spełnia najnowocześniejsze wymogi certyfikacyjne dzięki jego niepodważalnej jakości.

Natomiast powszechnie wiadomo, że Caracal jest jedynie najnowszą wersją konstrukcji zaprojektowanej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Podczas Paryskich Targów Lotniczych 2015 firma Airbus Helicopters zapowiedziała zresztą inaugurację programu nowego śmigłowca, który zastąpi Caracala.

Ponadto warto dodać, że AW149 doskonale spełnia wymogi bezpieczeństwa stawiane przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. AW149 mógłby stać się głównym programem zakładów PZL-Świdnik dla polskich sił zbrojnych oraz produktem na rynki eksportowe, zdolnym zapewnić firmie wiodącą rolę.

Firma Finmeccanica-AgustaWestland będzie bronić swojej reputacji i wizerunku w każdym czasie i miejscu.