W Warszawie podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie organizacji Akademii Transformacji Energetyczno-Klimatycznej (ATEK) pomiędzy ministerstwem klimatu i środowiska, a Krajową Szkołą Administracji Publicznej. Akademia ma ruszyć już jesienią tego roku.
Akademia transformacji
Zdaniem Michała Kurtyki, Akademia Transformacji Energetyczno-Klimatycznej pokazuje, że poprzednia dekada od momentu wejścia Polski do UE stała pod znakiem inwestycji w infrastrukturę. – Najbliższe 10-15 lat będzie stało pod znakiem szans w obszarze energetyki, polityki klimatycznej. Chodzi także o politykę miejską, przemysłową. Akademia pozwoli zapewnić kadry dla administracji publicznej, aby z sukcesem przejść proces transformacji – powiedział.
Ponadto minister wskazał, że już teraz trwa edukacja w tym zakresie. – Mamy dwa projekty – energia dla przyszłości, gdzie mamy ponad 100 absolwentów. 40 osób już pracuje w firmach, gdzie odbyli staże. Drugi projekt to klimat dla przyszłości, który skoncentrowany jest na pracy na rzecz agencji resortu klimatu i środowiska. Zestaw tych kompetencji jest szeroki. Na bazie tych programów postanowiliśmy iść dalej i zinstytucjonalizować ten program. Chcemy, aby absolwenci znaleźli pracę także poza granicami Polski – powiedział minister Kurtyka.
Akademia ruszy jesienią
Wojciech Federczyk, dyrektor KSAP, powiedział, że transformacja energetyczna to jedno z wyzwań dla Polski i dla instytucji publicznych. – Jako KSAP dołożymy starań, aby przeprowadzić nauczanie w ramach tej Akademii – podkreślił. Dodał, że prace przygotowawcze już się rozpoczęły. – To najlepszy moment, aby przystąpić do projektu – dodał.
Nauka na akademii ruszy jesienią tego roku, a w ciągu najbliższych tygodni pojawi się więcej informacji o kształceniu u naboru. Czas nauki to okres 12 miesięcy.
Bartłomiej Sawicki