AlertEnergetykaGaz.

Zakończyła się pierwsza edycja Akademii Wodorowej Orlenu

Finał pierwszej edycji Akademii Wodorowej Orlenu. Fot. Jędrzej Stachura

Finał pierwszej edycji Akademii Wodorowej Orlenu. Fot. Jędrzej Stachura

PKN Orlen zakończył pierwszą edycję Akademii Wodorowej, która ma szkolić przyszłych inżynierów i ekspertów technologii wodoru w Polsce. Pięciu uczestników zostanie zaproszonych na staż w firmie.

Zakończyła się pierwsza edycja Akademii Wodorowej Orlenu, która ma być narzędziem do budowy kompetencji niezbędnych do realizacji strategii wodorowej w Polsce. Uczestnicy akademii mogli poznać w praktyce instalacje produkcyjne i funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym.

Armen Konrad Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych PKN Orlen podkreślał podczas konferencji, że wodór będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów, takich jak niektóre gałęzie przemysłu, lotnictwo, żegluga czy transport ciężki. – Wodór znajdzie zastosowanie w transporcie ciężkim, kolejowym i prawdopodobnie morskim. Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej jest zapewnienie magazynów energii, które będą stabilizować sieci elektroenergetyczne. Dzięki partnerom naukowym mieli Państwo możliwość doświadczenia czym jest sektor wodorowy – powiedział w przemówieniu skierowanym do absolwentów Akademii Wodorowej.

Zajęcia odbywały się od marca do czerwca 2023 roku, teraz PKN Orlen zaprosi pięciu absolwentów na staż. – To nie koniec Akademii Wodorowej, gdyż przygotowaliśmy staże dla pięciu absolwentów, którzy odbędą je w PKN Orlen. Będą oni mogli zdobyć doświadczenie w praktyce przy realizacji strategii wodorowej – zaznaczył Armen Konrad Artwich.

Pierwsza edycja Akademii Wodorowej Orlenu wystartowała w marcu 2023 roku. Celem programu jest edukacja przyszłych inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych.

Warto dodać, że Orlen planuje budowę europejskiej sieci hubów wodorowych do 2030 roku i do tego czasu chce przeznaczyć prawie 7,5 miliarda złotych na inwestycje wodorowe. Te mają być zasilane za pomocą OZE i instalacji przetwarzających odpady komunalne na zero i niskoemisyjny wodór.

Jędrzej Stachura

ArcelorMittal Poland w Krakowie zainstaluje w piece wodorowe za 52 mln zł


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

Orlen obniżył ceny gazu. Nie potrzeba nawet wniosku

Koncern poinformował o obniżeniu cen gazu o prawie 15 procent. Informacja dotyczy klientów PGNiG Obrót Detaliczny (należącego do grupy Orlen)....

Udostępnij:

Facebook X X X