PKN Orlen zakończył pierwszą edycję Akademii Wodorowej, która ma szkolić przyszłych inżynierów i ekspertów technologii wodoru w Polsce. Pięciu uczestników zostanie zaproszonych na staż w firmie.
Zakończyła się pierwsza edycja Akademii Wodorowej Orlenu, która ma być narzędziem do budowy kompetencji niezbędnych do realizacji strategii wodorowej w Polsce. Uczestnicy akademii mogli poznać w praktyce instalacje produkcyjne i funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym.
Armen Konrad Artwich, członek zarządu ds. korporacyjnych PKN Orlen podkreślał podczas konferencji, że wodór będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów, takich jak niektóre gałęzie przemysłu, lotnictwo, żegluga czy transport ciężki. – Wodór znajdzie zastosowanie w transporcie ciężkim, kolejowym i prawdopodobnie morskim. Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej jest zapewnienie magazynów energii, które będą stabilizować sieci elektroenergetyczne. Dzięki partnerom naukowym mieli Państwo możliwość doświadczenia czym jest sektor wodorowy – powiedział w przemówieniu skierowanym do absolwentów Akademii Wodorowej.
Zajęcia odbywały się od marca do czerwca 2023 roku, teraz PKN Orlen zaprosi pięciu absolwentów na staż. – To nie koniec Akademii Wodorowej, gdyż przygotowaliśmy staże dla pięciu absolwentów, którzy odbędą je w PKN Orlen. Będą oni mogli zdobyć doświadczenie w praktyce przy realizacji strategii wodorowej – zaznaczył Armen Konrad Artwich.
Pierwsza edycja Akademii Wodorowej Orlenu wystartowała w marcu 2023 roku. Celem programu jest edukacja przyszłych inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem łańcuchem wartości technologii wodorowych.
Warto dodać, że Orlen planuje budowę europejskiej sieci hubów wodorowych do 2030 roku i do tego czasu chce przeznaczyć prawie 7,5 miliarda złotych na inwestycje wodorowe. Te mają być zasilane za pomocą OZE i instalacji przetwarzających odpady komunalne na zero i niskoemisyjny wodór.
Jędrzej Stachura
ArcelorMittal Poland w Krakowie zainstaluje w piece wodorowe za 52 mln zł