Aktualizacja strategii energetycznej PEP2040 już po wyborach?

19 września 2023, 10:30 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska chce, aby aktualizacja strategii energetycznej Polski z większym udziałem atomu nastąpiła do końca roku, czyli już po wyborach zaplanowanych na październik.

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura
Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

– Plan aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 rou zawiera scenariusz trzeci rozszerzający wykorzystanie energetyki jądrowej i odnawialnej. Zakłada optymalizację miksu energetycznego przy użyciu najnowszych technologii – przypomniał Paweł Pytlarczyk, dyrektor departamentu energetyki jądrowej w ministerstwie klimatu i środowiska, podczas NuclearConference.pl.

– Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu ma być gotowy do połowy przyszłego roku. Chcemy, aby wersja gotowa aktualizacji PEP2040 pojawiła się do końca tego roku – zadeklarował Pytlarczyk.

Resort klimatu przygotował wiosną 2023 roku aktualizację strategii PEP2040, którą widział BiznesAlert.pl. Przewiduje on, że Polska będzie czerpać trzy czwarte energii w 2040 roku z energetyki jądrowej oraz odnawialnej. Są tam także zapisy o małych reaktorach jądrowych. Aktualizacja PEP2040 może implikować zmiany Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który do tej pory zakładał 6-9 GW atomu do 2043 roku.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku.

Wojciech Jakóbik

Obecna aktualizacja strategii energetycznej PEP2040 to preludium do większej na przełomie roku