Niemiecki partner Nord Stream 2 jest w pułapce Putina która zagroziła też Polakom

25 sierpnia 2023, 15:45 Alert

Uniper z Niemiec będący partnerem finansowym spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 nie może pozbyć się aktywów w Rosji i rozważa skierowanie sprawy do sądu. Prezydent Władimir Putin jednak zmienił prawo tak, by utrudnić ucieczkę zachodniego kapitału. Przekonał się o tym także polski producent sprzętu górniczego.

Pracownicy Unipro. Fot. Uniper.
Pracownicy Unipro. Fot. Uniper.

– Uniper bada wszelkie możliwe opcje podjęcia działań prawnych przeciwko działaniom Rosji – mówi rzecznik tej firmy cytowany przez Reutersa. – W ostatnich miesiącach stało się jasne, że rząd rosyjski nie chce pozwolić określonym firmom, w tym Uniperowi, wycofać się z ich inwestycji w Rosji – dodała.

Dekret prezydenta Rosji Wladimira Putina wprowadzony po inwazji na Ukrainę głosi, że firmy zagraniczne pragnące pozbyć się aktywów na terytorium rosyjskim muszą uzyskać zgodę rządu. Źródła Reutersa przekonują, że część z firm próbujących opuścić Rosję ma rzucane kłody pod nogi po to, aby sprzedały aktywa w niższej cenie.

Financial Times informował o dekrecie Putina zakładającym prawo pierwokupu aktywów firm z „krajów nieprzyjaznych” w rękach Kremla po zaniżonej cenie. Zawiera on także szereg wymogów utrudniających sprzedaż aktywów. Uniper uznał, że administracja rosyjska „pozbawiła go fundamentalnych praw właścicielskich względem jego inwestycji” w postaci aktywów ciepłowniczych spółki Unipro. Ta firma zatrudniała ponad 4000 pracowników w pięciu elektrowniach gazowych i węglowych w Rosji środkowej, na Uralu i Syberii Zachodniej.

Warto przypomnieć, że polski producent sprzętu górniczego Famur ogłosił w lutym 2023 roku, że spotkał się z próbą wyłudzenia jego aktywów w Rosji. Uznał, że zagroziło mu wrogie przejęcie spółki-córki i poinformował polskie służby. Famur informował, że Rosjanie mieli mieć ze sobą przygotowane dokumenty sprzedaży i dać czas na decyzję do godziny 18.00 tego samego dnia pod groźbą ujawnienia kompromitujących dokumentów na temat rzekomego naruszenia sankcji przez Famur.

Aktywność gospodarcza w Federacji Rosyjskiej jest obecnie niebezpieczna. Sam Famur zmienił w kwietniu 2023 nazwę na Grenevia i zamierza zajmować się w coraz większym stopniu energetyką odnawialną.

Tymczasem Uniper był jednym z partnerów finansowych projektu gazociągu Nord Stream 2. Kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom zagroził mu upadłością, gdyby nie miliardowe dofinansowanie państwa niemieckiego.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Szantaż i próba wrogiego przejęcia polskiej firmy górniczej w Rosji