Tusk o dymisji prezes PGNiG | KE dofinansuje projekt GDDKiA | Orlen przegrał z Jukosem

1 maja 2013, 09:59 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Tusk: Powód dymisji prezes PGNiG jest oczywisty

(PAP)

Premier RP Donald Tusk ocenił, że do dymisji prezes PGNiG Grażyny Piotrowskiej-Oliwy doszło przez utratę zaufania po tzw. Jamałgate. Oliwa nie poinformowała swojego zwierzchnika – ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego o zamiarze podpisania memorandum ws. budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego. O sprawie premier i ówczesny minister dowiedzieli się z mediów. W konsekwencji zarówno Budzanowski, jak i Oliwa musieli pożegnać się ze swoimi stanowiskami.

Modernizacja estakad Trasy Łazienkowskiej

(Strabag)

Po 40 latach użytkowania, dziewięć estakad Trasy Łazienkowskiej tj. osiem na węźle z Wisłostradą i jedna na węźle z Wałem Miedzeszyńskim, zostanie przebudowanych. Na zlecenie Miasta Stołecznego Warszawy – Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych projekt zrealizuje spółka STRABAG. Modernizacja zajmie dwa lata i będzie kosztowała ponad 30 mln zł.

Jest projekt noweli ws. CSS

(PAP)

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, który wprowadza przepisy dotyczące wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, przewidziane unijną tzw. dyrektywą CCS. Stosowanie technologii będzie wymagało udzielenia koncesji przez Ministerstwo Środowiska. Póki co nie jest ona stosowana na szeroką skalę. Największy projekt CCS w Polsce to zatłaczanie dwutlenku węgla w Bełchatowie. Nie zyskał on jednak wsparcia finansowego Unii Europejskiej i został ostatecznie zamknięty.

Upublicznić dane wszystkich urzędników

(„Port Europa”)

Portal „Port Europa” przy okazji kampanii o piesze przejścia graniczne inicjuje akcję społeczną na rzecz upublicznienia danych wszystkich urzędników władzy wykonawczej, nie objętych klauzulami tajności. Na stronach internetowych MSW, MSZ i Kancelarii Prezydenta powinny znajdować się dane kontaktowe również szeregowych pracowników. Szczegóły pod linkiem:

http://www.porteuropa.eu/portal/aktualnosci/5145-walczymy-o-jawnosc-instytucji-publicznych

W Lubocinie przestał płynąc gaz

(rynekinfrastruktury.pl)

Sektor gazu niekonwencjonalnego w Polsce otrzymał pesymistyczny sygnał. Na odwiercie Lubocino-1 zatrzymał się wypływ gazu. PGNiG pracuje nad jego przywróceniem ale zjawisko może świadczyć o tym, że surowiec znajduje się w nietypowym otoczeniu geologicznym, co może znacznie utrudnić wydobycie. Eksperci wielokrotnie sygnalizowali, że geologia Polski może być znaczącym czynnikiem mającym wpływ na koszty wydobycia gazu łupkowego na terenie naszego kraju.

Kolej dla Podkarpacia. Rewitalizacja trasy do Jasła

(www.pkp-plk.pl)

PKP PLK podpisały umowę na rewitalizację odcinka Przybówka – Jasło i przebudowę mostu kolejowego na odcinku Babica – Czudec, na linii kolejowej Rzeszów – Jasło. Inwestycja uzupełnia rewitalizację linii kolejowej Rzeszów – Jasło prowadzonej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

 

KE potwierdza dofinansowanie dla kolejnej inwestycji GDDKiA

(www.gdddkia.gov.pl)

Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą wkład finansowy dla projektu „Budowa drogi S2 węzeł Konotopa – węzeł Puławska wraz z odcinkiem węzeł Lotnisko – węzeł Marynarska S79”  realizowanego w ramach działania 6.1 POIiŚ. To już 21. pozytywna decyzja KE wydana dla dużych projektów drogowych realizowanych przez GDDKiA.

Zatwierdzone stawki za dostęp do infrastruktury dla pięciu zarządców kolejowych

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał decyzje zatwierdzające stawki jednostkowe opłat dla: UBB Polska sp. z o.o. w Świnoujściu, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, CTL Maczki – Bór w Sosnowcu, Jastrzębskiej Spółki Kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju oraz

Infra SILESIA w Rybniku. Stawki rosną średnio od 0 (UBB) do 4,93 proc. (Infra SILESIA).

Orlen przegrał z Jukosem

(PKN Orlen)

Z komunikatu PKN Orlen można się dowiedzieć, że firma poniosła porażkę w sądzie arbitrażowym w sporze z rosyjskim Jukosem. Orlen domaga się zwrotu kwoty 250 mln dolarów wpłaconej na konto Jukosu jako zabezpieczenie ewentualnych roszczeń Polaków w sprawie nieprawdziwych oświadczeń Rosjan na temat kondycji AG Mazeikiu Nafta w 2006 roku. Orlen wykupił spółkę, która obecnie nazywa się Orlen Lietuva. Ze względu na problemy infrastrukturalne projekt nie powiódł się i nie przyniósł spodziewanych zysków.