Prezes PGNiG zostanie odwołana? | XX Parada Parowozów | Kryzys uderza w inwestycje drogowe

29 kwietnia 2013, 08:00 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert:

To koniec prezes PGNIG?

(Rzeczpospolita)

Według informacji Rzeczpospolitej na posiedzeniu rady nadzorczej PGNiG w poniedziałek może zostać odwołana prezes Grażyna Piotrowska-Oliwa. Sprawa ma związek z podpisanym przez PGNiG i EuroPol Gaz memorandum o budowie drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego, które wywołało burzę w polskim rządzie i doprowadziło do odwołania Ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego.

PGNiG i Tauron zamknęły finansowanie bloku w Stalowej Woli

(wnp.pl)

Inwestycję o wartości 1,6 mld zł sfinansują częściowo obie firmy oraz Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i Pekao. Kredyt jest wart 1,13 mld zł, z czego na EBI przypada 566 mln zł, a na EBOiR i Pekao SA po 283 mln zł.  Bloki w Stalowej Woli mają wytwarzać do 3500 GWh energii elektrycznej przy użyciu 600 mln m3 gazu ziemnego.

XX Parada Parowozów

(www.pkp-cargo.pl)

Na terenie ponad stuletniej parowozowni w Wolsztynie parowozy z Polski, Niemiec, Czech i Słowacji uczestniczyły w dwudziestej Paradzie Parowozów. Organizatorami święta historycznej kolei, odbywającego się 27–28 kwietnia, były PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów. Prawdziwymi gwiazdami imprezy były parowozy, które przyjechały specjalnie do Wolsztyna z Polski i Europy, w tym z Niemiec, Czech i Słowacji.

Na kłopoty – minister energetyki

(rynekinfrastruktury.pl)

Prezes firmy Transition Technologies Konrad Świrski jest przekonany, że problemy polskiej energetyki pomoże zwalczać minister odpowiedzialny za ten sektor. Jego zdaniem jest to jedyny sposób na poprawę koordynacji i zakończenie wojen międzyresortowych takich, jak w sprawie tzw. Jamałgate.

Modernizacja stacji Katowice na ostatniej prostej

(PKP)

Wykonawca prac modernizacyjnych na katowickim dworcu prowadzi końcowe prace konstrukcyjne związane z budową zadaszenia nad peronem 4. Szkielet konstrukcji pokrywanej panelami z tworzywa sztucznego jest już gotowy. Termin zakończenia inwestycji planowany jest do końca sierpnia 2013 roku.

Nowa technologia dla morskich turbin wiatrowych

(rynekinfrastruktury.pl)

Dofinansowany ze środków unijnych projekt budowy „superturbin” o nazwie SUPRAPOWER może przynieść przełom w energetyce wiatrowej. Ma zapewnić lepszą skalowalność mocy, mniejszą wagę i większą niezawodność turbin. Docelowo może obniżyć koszta ich produkcji o 30 procent.

SKRJ – elektroniczna konstrukcja rozkładu jazdy

(www.plk-sa.pl

Po raz pierwszy rozkład jazdy powstaje dzięki elektronicznemu systemowi konstrukcji rozkładu jazdy – SKRJ. Na kilkudniowym spotkaniu korzystali z niego przedstawiciele zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przewoźników oraz urzędów marszałkowskich.

Memorandum w sprawie „Jamału II” może być pułapką zastawioną na Polskę

(Newseria.pl)

Tzw. Jamał II to walka Rosji o energetyczne wpływy w regionie – uważa Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki. Jego zdaniem, dla Polski bardziej racjonalnym scenariuszem wydaje się być wybudowanie gazociągu z Norwegii przez Danię do naszego kraju. I to jak najszybciej, bo rozbudowa infrastruktury gazowej połączonej z europejskim rynkiem jest koniecznością, nie tylko z powodu wiszących nad Polską drastycznych unijnych kar finansowych. To niezbędne do stworzenia konkurencyjnego rynku i wzmocnienia pozycji konsumentów – podkreśla ekspert.

NSA potwierdza stanowisko GDDKIA

(www.gddkia.gov.pl)

Po wybudowaniu S5 odc. Gniezno – Poznań Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie jest zarządcą dotychczasowej drogi krajowej nr 5 – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując spór kompetencyjny pomiędzy GDDKiA Oddział Poznań a Burmistrzem Miasta i Gminy Pobiedziska. NSA przyjął, że zarządcą tej drogi jest  Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska.

Wznowione loty Dreamlinerem

(PRTL.pl, LOT)

Polskie Linie Lotnicze LOT przywróciły sprzedaż biletów na loty Boeingami 787. Już od 5 czerwca będzie można polecieć Dreamlinerem do Chicago a niewiele później do Nowego Jorku, Toronto oraz Pekinu.

Steinhoff: Jestem przeciwnikiem częstych zmian kadrowych

(rynekinfrastruktury.pl)

– Reakcja polskiego rządu na niewiele znaczącą sprawę związaną z otwarciem możliwości rozpoczęcia prac analitycznych nad tzw. łącznikiem międzysystemowym była nieadekwatna. Wagę tematu podniósł zdecydowanie prezydent Putin, który publicznie poinformował o planach budowy gazociągu – mówi w rozmowie z portalem „rynekinfrastruktury.pl” były minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Europejskie statystyki drogowe

(www.edroga.pl)

Kryzys finansowy zmusił kraje Unii Europejskiej do podjęcia trudnych decyzji o drastycznych cięciach budżetów, co oczywiście negatywnie dotknęło inwestycje drogowe. Europejscy politycy jednak są już gotowi do podjęcia odpowiednich działań. Raport „European Road Statistics 2012” (Europejskie statystyki drogowe 2012”) przedstawia dane, które stanowią argumenty na rzecz potrzeb rozwojowych infrastruktury.

Więcej płatnego parkowania w Krakowie

(www.edroga.pl, ZIKiT Kraków)

Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że od lutego 2014 r. zostanie powiększona krakowska Strefa Płatnego Parkowania. W tym momencie SPP obejmuje Stare Miasto, Kazimierz oraz część Grzegórzek. W lutym 2014 r. obszar obowiązywania SPP powiększy się o Stare Podgórze, Grzegórzki, Zwierzyniec, Krowodrzę i osiedle Oficerskie.