Bielecki lobbował dla Rosjan? | EEC 2013 | Woźniak odpiera zarzuty 'Rz’

14 maja 2013, 09:04 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Bielecki lobbował ws. Azotów Tarnów?

(Sieci/RMF)

Według tygodnika Sieci były premier i szef rady gospodarczej przy Premierze RP Jan Krzysztof Bielecki miał lobbować na rzecz rosyjskiego kapitału w sprawie Zakładów Azotowych Tarnów. Dowodem ma być raport ABW. Agencja zaprzecza jakoby taki istniał. Również Bielecki odpiera zarzuty Sieci. Opozycja zapowiada wniosek o powołanie komisji śledczej w tej sprawie. Również Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zaprzecza istnieniu takiej notatki.

PAŻP ogłasza nabór na kontrolerów

(www.aeronews.pl)

Ruszył proces rekrutacji na kurs dla kandydatów na stanowisko kontrolera ruchu lotniczego.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 22 574 59 43 lub adresem e-mail rekrutacja@pansa.pl. Zgłoszenia (aplikacje) można przesyłać do 8 czerwca br.

Trwa V Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach trwa EEC 2013. Wśród gości pojawili się b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i minister środowiska Marcin Korolec. Jednym z głównych tematów była energetyka. Korolec zadeklarował, że tzw. ustawa węglowodorowa zostanie przyjęta do końca roku i że będzie się starał w imieniu Polski o zniesienie subsydiów dla Odnawialnych Źródeł Energii w Unii Europejskiej. Z kolei minister gospodarki Janusz Piechociński bronił polskich kopalni przed zamknięciem.

Eurolotem do Rzymu i Paryża

(www.eurolot.com)

Eurolot uruchamia połączenia z Rzeszowa do Rzymu i Paryża. W przypadku Włoch będą to loty na lotnisko Fiumicino pod Rzymem, a loty do Francji na lotnisko Beauvais, oddalone od Paryża o blisko 100 km. Rejsy wystartują 3 września i na każdym kierunku realizowane będą dwa razy w tygodniu Bombardierem Q400 NextGen.

PGNiG zarobiło więcej

(PAP)

W pierwszym kwartale tego roku PGNiG zarobiło 1,073 mln zł. Wynik przewyższył prognozy ekspertów szacujących go na poziomie 900 mln zł. Firma sprowadziła w tym okresie 3,5 mld m3 gazu, w tym 2,8 mld ze wschodu. Inwestowała również więcej o 13 procent w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Nakłady inwestycyjne wyniosły 698 mln zł.

Metro: Krystyna dokopała się do Stadionu

(www.rynek-kolejowy.pl)

Wykonawca podał najnowsze wyniki tarcz drążących tunel II linii warszawskiego metra. Krystyna dokopała się już do Stadionu, a Maria zbliża się do I linii i stacji Świętokrzyska. Na start czekają jeszcze Elisabetta i Maria.

Woźniak odpiera zarzuty Rzeczpospolitej

(PAP)

We wczorajszym artykule Rzeczpospolitej dziennikarze postawili tezę, że Główny geolog kraju Piotr Woźniak nie życzy sobie zagranicznego kapitału w polskim sektorze łupkowym. Miał zniechęcać do inwestowania w Polsce zachodnich inwestorów podczas tajnego spotkania. Notatka z niego miała trafić w ręce dziennikarzy „Rz”. Woźniak zareagował oceniając rewelacje gazety jako totalną manipulację. Dodał, że ceni sobie firmy amerykańskie i inne zaangażowane w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Ocenił, że baseny lubelski i pomorski są niezwykle perspektywiczne.

CBA w PKP

(www.nakolei.pl/Puls Biznesu)

Kolejne trupy z kolejowej szafy. Wewnętrzny audyt wykazał, że za wdrożenie systemu bezpieczeństwa informacji grupa PKP zapłaciła 27 mln zł, choć mogła 550 tys. zł. Sprawa trafiła do CBA – donosi „Puls Biznesu”. Kolejowe spółki przepłaciły aż 50-krotnie na wdrożeniu systemów niezbędnych do otrzymania certyfikatu ISO oraz przygotowaniu tzw. planu ciągłości działania.

Nie można zakazać wydobycia gazu łupkowego w Europie

(Rzeczpospolita)

Tak przynajmniej twierdzi komisarz ds. energetyki Gunther Oettinger wywiadowany przez Rzeczpospolitą. Działania Komisji Europejskiej zmierzają jego zdaniem do ograniczenia ryzyka przy wydobyciu.