Ambasador RP: Czas na integrację Ukrainy z europejską energetyką i połączenie gazowe z Polską

8 kwietnia 2015, 13:01 Alert

(Wojciech Jakóbik)

Ambasador RP Henryk Litwin. Fot. Ambasada RP w Kijowie.

Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin ocenił na konferencji prasowej, że ukraińska energetyka powinna zostać zintegrowana z europejską.

– Na Ukrainie istnieje problem zmiany kierunków współpracy energetycznej. Musimy nakierować ją na Zachód i zintegrować wszystkie ukraińskie sektory energetyczne: gazowy, naftowy i elektroenergetyczny. Ukraińcy tuż za granicą mają Polskę i szereg możliwości związanych z naszą współpracą – powiedział ambasador.

Litwin przyznał, że ważnymi partnerami dla Ukrainy mogą być także Słowacja i Węgry. Poinformował, że Polska rozpoczęła już prace nad uruchomieniem interkonektora na granicy z Ukrainą. – Istnieje zainteresowanie Polski w zwiększeniu udziału polskiego kapitału w ukraińskim sektorze energetycznym. Trzeba tylko budować połączenia. Bo to jest biznes i powinien przynosić korzyści obu stronom – powiedział.

Wypowiedź ambasadora zbiega się z wizytą Prezydenta RP w Kijowie zaplanowaną na 8 i 9 kwietnia.

Do końca lipca ma być gotowe studium opłacalności budowy połączenia gazowego Polska-Ukraina. Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach ewentualnej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Dzięki możliwości słania gazu z polskiego rynku do ukraińskich magazynów gazowych, Ukraina zyskałaby stabilność systemu przesyłu gazu oraz dostęp do nowego surowca, a Polacy i inne nacje Grupy Wyszehradzkiej, zyskałyby moce magazynowe o czym więcej w analizie BiznesAlert.pl.