Amerykanie chcą przyczynić się do budowy polskiego atomu

13 września 2022, 15:30 Alert

– Stany Zjednoczone oferują Polsce 100-letnie partnerstwo obejmujące światowej klasy technologię i finansowanie, które umożliwi stworzenie polskiego programu energetyki jądrowej – napisał we wtorek na Twitterze Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Amerykańska oferta ma dotyczyć budowy reaktorów typu AP1000. Oprócz Stanów Zjednoczonych swoje oferty przedstawiły wcześniej Korea Południowa i Francja.

Minister MKiŚ Anna Moskwa i ambasador USA Marek Brzezinski. Fot. MKiŚ

W poniedziałek 12 września specjalistyczny raport został oficjalnie wręczony Annie Moskwie

W poniedziałek ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński oraz prezes Westinghouse Polska przekazali minister klimatu i środowiska Annie Moskwie Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej. Dokument stanowi efekt analiz, badań i ocen trwających 18 miesięcy  Raport jest mapą drogową dla realizacji polskiego programu atomowego, włącznie z budową wszystkich sześciu planowanych bloków przyszłej elektrowni. Ustanawia też ramy polsko – amerykańskiej współpracy w  dziedzinie energetyki jądrowej na następne 100 lat. Partnerstwo to ma zapewniać wsparcie technologiczne Stanów Zjednoczonych.

– To jeden z ważniejszych momentów w naszych stosunkach dwustronnych. Stany Zjednoczone oferują Polsce 100-letnie partnerstwo obejmujące światowej klasy technologię i finansowanie, które umożliwi stworzenie polskiego programu energetyki jądrowej – napisał Brzeziński na Twitterze. – Ten  wyczerpujący raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki – powiedział  dyplomata w Warszawie.

Jakie reaktory oferują Amerykanie?

Oferta dotyczy budowy sześciu bloków reaktorowych w planowanej przez polski rząd elektrowni jądrowej. Mają to być jednostki typu AP1000 produkowane przez firmę Westinghouse. W Chinach zbudowano cztery takie bloki, a cztery kolejne są w planach. Amerykańska oferta pojawiła się w świetle dwóch już złożonych przez Francuzów i Koreańczyków. Wstępną, niewiążącą ofertę budowy 4-6 reaktorów EPR przedstawił francuski EDF. Z kolei od koreańskiego KHNP wypłynęła propozycja współpracy technicznej i finansowej w kwestii budowy sześciu reaktorów APR1400.

– Raport zostanie uwzględniony przez Rząd RP w trakcie podejmowania kluczowych decyzji dotyczących technologii jesienią tego roku. Wykorzystanie energii jądrowej w Polsce w znaczący sposób przyczyni się do zmniejszenia ilości emitowanych emisji, rozwoju społeczno-gospodarczego i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, co stanowi największy priorytet ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę – powiedziała minister Anna Moskwa.

– Ten  wyczerpujący raport stanowi odzwierciedlenie amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo energetyczne Polski i może rozpocząć intensywny rozwój wielowymiarowych relacji strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki – powiedziała minister Anna Moskwa.

Polska Agencja Prasowa/Ministerstwo klimatu i środowiska/Szymon Borowski

Moskwa: Budowa pierwszego reaktora jądrowego w Polsce do 2033 roku jest realna