Amerykanie mogą zbudować polską elektrownię jądrową na warunkach rynkowych

26 stycznia 2017, 06:45 Alert

Minister Tchórzewski mówił, że polska elektrownia jądrowa musi być przedsięwzięciem komercyjnym. Takie rozwiązanie proponują Amerykanie.

Delegacja z USA w reaktorze MARIA. Fot: PAA
Delegacja z USA w reaktorze MARIA. Fot: PAA

Jak ustalił BiznesAlert.pl rząd nadal bierze pod uwagę budowę elektrowni jądrowej o mniejszej skali, na przykład jednego bloku o mocy 1000 MW. Szczegóły na ten temat mają pojawić się 30 stycznia.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził w jednym z wywiadów, że polska elektrownia jądrowa powinna być projektem komercyjnym, którego finansowanie muszą zorganizować samodzielnie firmy państwowe zaangażowane w projekt. Takie rozwiązanie proponują firmy amerykańskie, jak NuScale, Westinghouse i Rolls-Royce, które sięgają po technologię małych reaktorów modułowych (SMR).

SMR z USA

– Lekkowodne SMR-y dziś rozpalają emocje nie tylko blogerów i politykierów, ale również tak szanowanej firmy jak Rolls-Royce, której strona internetowe dedykowana SMR-om zaczyna się od zdania: „A Small Modular Reactor programme represents a once in a lifetime opportunity for the UK” – ocenia w rozmowie z BiznesAlert.pl prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej.

W dniach 11-13 stycznia w Polsce przebywała delegacja departamentu energii Stanów Zjednoczonych. W trakcie wizyty eksperci sprawdzali zabezpieczenia związane z ochroną fizyczną reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w którym planowane jest rozpoczęcie naświetlania tarcz zawierających wysokowzbogacony uran pochodzący z USA. Posłużą one do produkcji radioizotopów stosowanych w medycynie.

Werdykt w poniedziałek

Według informacji BiznesAlert.pl rząd zamierza zakomunikować, jaki będzie los energetyki jądrowej w Polsce podczas konferencji pt.: „Promieniujemy na całą Polskę”, którą organizuje 30 stycznia tego roku. Odbędzie się ona w ministerstwie energii. W panelach wezmą udział minister Krzysztof Tchórzewski, oraz sekretarze stanu: Michał Kurtyka i Andrzej Piotrowski. Tematem dyskusji będzie wykorzystanie technologii jądrowych w gospodarce: technologia konwencjonalna, HTR, SMR i inne.

To podczas tej konferencji ministerstwo ma przedstawić nowy plan dla polskiej energetyki jądrowej.

Wojciech Jakóbik