Amerykanie pomogą modernizować sektor naftowy Arabii Saudyjskiej

25 maja 2017, 06:45 Alert

Saudyjska spółka naftowa Saudi Aramco podpisała umowy i memoranda z 13 firmami ze Stanów Zjednoczonych. Dokumenty zostały podpisane w Arabii Saudyjskiej w obecności prezydenta USA Donalda Trumpa i saudyjskiego króla Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda. Wartość umów szacowana jest na 50 mld dolarów.

fot. ENI

Saudi Aramco poinformowało, że dąży do dywersyfikacji biznesu, w tym do wzmocnienia postrzegania spółki jako światowego lidera sektora energetycznego oraz chemicznego, którego działalność bazuje na własnej produkcji, wiedzy i sile roboczej.

Umowy oraz memoranda podpisano z dostawcami sprzętu dla sektora naftowo-gazowego, spółkami serwisowymi i inżynieryjnymi: General Electric Co., Schlumberger Ltd., Halliburton Co., Baker Hughes Inc., KBR Inc., Jacobs Engineering Group Inc., Nabors Industries Ltd., Weatherford International Plc, McDermott International Inc., Nabors Industries Ltd., NOV i Rowan Companies Plc, Honeywell, Emerson.

Warto zaznaczyć, że Arabia Saudyjska jest jednym z największych dostawców ropy do USA. Jednak z powodu wzrostu wydobycia ropy z łupków za Oceanem Rijad zmniejsza dostawy surowca w tym kierunku. O ile w lutym 2017 roku Saudyjczycy wysyłali do Stanów 1,3 mln baryłek dziennie, to w marcu wolumen spadł o 300 tys. baryłek.

OilNews/Piotr Stępiński

USA zbroją Arabię. Mogą pomóc uniezależnić ją od ropy