Amerykanie wycofują się z rosyjskich projektów wydobywczych

0
26

(Financial Times/Interfax/Piotr Stępiński)

Po 25 latach swojej obecności w Rosji amerykańska spółka ConocoPhilips sprzedała 50 procent udziałów w joint venture Polar Lights wychodząc tym samym ostatecznie ze wszystkich projektów realizowanych na terytorium Rosji. Jak napisał Financial Times (FT), przedstawiciel Conoco potwierdził fakt sprzedaży udziałów w joint venture, który tworzyło z rosyjskim Rosnieftem.

Decyzja o wycofaniu się z rosyjskich projektów, w szczególności jest związane z problemami z jakimi zderzyli się zagraniczni inwestorzy w sektorze energetycznym Rosji wywołanymi napięciami politycznymi oraz spadkiem cen ropy, czytamy w FT.

W ubiegłym tygodniu Rosnieft poinformował, że zakończył transakcję sprzedaży 50 procent udziałów w spółce Polar Lights. Służba prasowa spółki nie ogłosiła komu sprzedała udziały we wspomnianym joint venture. Rosjanie w spółce Polar Lights wraz z ConocoPhilips uczestniczyła na równych prawach.

Polar Lights został stworzony w 1992 roku. Joint venture Rosnieftu i ConocoPhillips jest operatorem pięciu złóż ropy naftowej z grupy Ardalinskaja – Adralinskoje, Wschodnie Kolwinskoje, Oszkotynskoje, Zachodni i Środkowy Oszkotynskoje Chorejwer w Nienieckim Okręgu Autonomicznym. W przeszłości eksportowano stamtąd 16 mln ton ropy rocznie na rynek europejski. Wydobycie spadło jednak w 2010 roku. W 2012 roku wynosiło już 520 tysięcy ton. W 2014 spadło do 410 tysięcy ton.

Na początku listopada gazeta Kommiersant informował, że rosyjski gigant naftowy Rosnieft może sprzedać udziały w projekcie Polar Lights. Wówczas mówiono, że kupnem, szacowanych na 200 mln dolarów udziałów była zainteresowana spółka Tatnieftegaz Północ. Jednakże zdaniem ekspertów ich rzeczywista cena nie przekroczy 50 mln dolarów.

Wcześniej ConocoPhilips współpracował w Rosji z Łukoilem – w 2004 roku amerykańska spółka kupiła od rosyjskiego rządu 7,6 procent udziałów Lukoila (w 2006 roku do 20 procent zwiększyła swój pakiet akcji) i stała się posiadaczem 30 procent udziałów w spółce joint venture Narjanmarneftegaz (Lukoil posiadał 70 procent udziałów, zarządzanie spółkom odbywało się na zasadzie parytetu). W 2010 roku Conoco sprzedał 18 procent udziałów Lukoila (częściowo na rynku, częściowo samemu Lukoilowi), w 2011 roku zakończyła proces opuszczenia akcjonariatu rosyjskiej spółki. Później Lukoil ogłosił przejęcie 30 procent udziałów ConocoPhilips w spółce Narjanmarneftegaz a także w niektórych aktywach powiązanych ze wspomnianym joint venture.