EnergetykaGaz.Wszystko

Amerykanie wydobędą gaz konwencjonalny pod Rawiczem i Siekierkami

Na temat planów spółki Palomar, która przejęła koncesje na poszukiwanie węglowodorów na terenie Polski od San Leon Energy, rozmawiała z jej prezesem Johnem Buggenhagenem “Rzeczpospolita”.

Jak ujawnia w dzienniku prezes Palomaru, za 65 proc. udziałów w siedmiu koncesjach spółka zapłaciła 20 mln USD (35 proc. należy nadal do San Leon Energy). Na jednej z nich (koncesja Rawicz) spółka rozpoczęła już prace poszukiwawcze i jest w trakcie wykonywania pierwszego odwiertu poszukiwawczego Rawicz – 12 SL1. Jednocześnie prezes Buggenhagen zapowiada w “Rz”, że z początkiem przyszłego roku spółka planuje rozpocząć prac przy odwiercie na złożu w Siekierkach.

Celem spółki na przyszły rok jest uzyskanie komercyjny przypływ gazu ze złóż konwencjonalnych w okolicach Rawicza oraz Siekierek – mówi prezes Palomaru i zaznacza, że wyniki tych prac zdecydują o kolejnych inwestycjach spółki w Polsce.

– Mamy nadzieję na rozpoczęcie produkcji oraz pierwsze przepływy pieniężne w perspektywie najbliższych 12–18 miesięcy – powiedział prezes w rozmowie z “Rz”.

Szef Palomaru podkreślił również, że póki co spółka koncentruje się na złożach konwencjonalnych, choć w jej ocenie spory potencjał na należących do spółki koncesjach drzemie również w złożach niekonwencjonalnych, ale jak przyznał, w przypadku złóż konwencjonalnych, ryzyko operacyjne i finansowe jest dużo mniejsze.

– Spółka Palomar koncentruje się obecnie na złożach konwencjonalnych. Wynika to z faktu, że tradycyjne złoża są łatwiej dostępne, a czas potrzebny na pełną eksploatację zasobów jest dużo krótszy – tłumaczył John Buggenhagen w “Rzeczpospolitej”.

Źródło: Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X