AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Kandydat na prezydenta Czech i wróg Orlenu tłumaczy się ze słów o braku pomocy Polsce w razie wojny

Andrej Babisz. Fot. Wikipedia/CC

Andrej Babisz. Fot. Wikipedia/CC

Wybory prezydenckie w Czechach zbliżają się ku rozstrzygnięciu, a jeden z kandydatów znany ze sporów z PKN Orlen tłumaczy się ze słów, które sugerowały, że nie pomógłby Polsce w razie wojny.

– W żadnym przypadku nie wysyłałbym naszych dzieci na wojnę. Polska nie zostanie zaatakowana, musimy temu zapobiec – powiedział Andrej Babisz, kandydat na prezydenta Czech w debacie z jego przeciwnikiem, generałem Petrem Pavlem zapytany o pomoc wojskową Polsce na mocy artykułu piątego Traktatu NATO.

Artykuł piąty Traktatu o Sojuszu Północnoatlantyckim zobowiązuje sojuszników do udzielenia pomocy państwu członkowskiemu w razie ataku na jego terytorium. – Zawsze gdy dochodzi do ataku, inni przychodzą z pomocą – odpierał generał Pavel w debacie, przypominając zobowiązania sojusznicze.

– W debacie nie chciałem odpowiadać na hipotetyczne pytanie o atak na Polskę czy kraje bałtyckie. Jestem przekonany, że do tego nie dojdzie i nawet nie chcę o tym myśleć. Obowiązkiem światowych polityków jest zapobieganie wojnie. Jeśli doszłoby do niej, to oczywiście zastosowałbym się do artykułu 5., który nie podlega dyskusji – tłumaczył po debacie Babisz.

Inwazja Rosji na Ukrainie wywołała reakcję NATO, którego państwa członkowskie udzielają pomocy materialnej zaatakowanym Ukraińcom. Rosjanie grożą włączeniem NATO w konflikt. Wybory prezydenckie przyniosły przejście Babisza i Pavela do drugiej tury, która odbędzie się 27-28 stycznia. Sondaże dają przewagę byłemu generałowi NATO.

Babisz jest znany z interesów biznesowych skierowanych przeciwko polskiemu PKN Orlenowi. Jego spółka nawozowa Agrofert prowadziła spory sądowe z Orlenem w sprawie prywatyzacji Unipetrolu dostarczającego ropę oraz paliwa na rynek czeski. Polacy wygrali to starcie.

Wojciech Jakóbik

OSW: Spięcie na linii Praga-Pekin. Afera Huawei budzi obawy czeskiego rządu


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X