Ankara i Teheran będą współpracować w zakresie dostaw energii elektrycznej

9 lipca 2015, 08:15 Alert
Linie elektroenergetyczne energia

(Tasnim NA/Patrycja Rapacka)

Irański minister energetyki Hamid Chitchian poinformował w środę (8.07), że Teheran i Ankara osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące eksportu energii elektrycznej oraz jej wymiany.

– Iran widzi wiele możliwości w obszarze kooperacji Iranu i Turcji – poinformował Chitchian. Przedstawiciele Turcji i Iranu zgodzili się, że kooperacja może przynieść obu stronom wiele korzyści. Kraje chcą ze sobą współpracować ze względu na podobieństwo systemów elektroenergetycznych. Przedstawiciel Iranu podkreślił, że jego panstwo pragnie poszerzyć stosunki, szczególnie w zakresie eksportu i wymiany energią elektryczną. Dodał, że pewne umowy zostały już wynegocjowane w tym zakresie.

Turecki ambasador w Iranie, Hakan Tekin, potwierdził słowa irańskiego przedstawiciela oraz podkreślił, rozwój stosunków z Iranem jest bardzo perspektywiczny z racji ograniczonych zasobów energetycznych Turcji, szczególnie w zakresie energii elektrycznej.

Bezpieczeństwo energetyczne Turcji w dużym stopniu opiera się na zagranicznych źródłach energii, takich jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Te surowce napędzają prawie połowę tamtejszej produkcji energii elektrycznej. Wytworzenie energii elektrycznej z tych źródeł kosztuje Ankarę około 60 miliardów dolarów w ciagu roku.

Iran i Turcja jeszcze w 2015 roku dokonają wymiany handlowej o wartości – według zamierzeń – 30 miliardów dolarów.  Irańskie media informują, że podpisano też porozumienie, na mocy którego energetyczne transakcje handlowe między Teheranem a Ankarą będą rozliczane w ich walutach narodowych.

Więcej informacji:

Teheran chce wrócić na rynki ropy naftowej