AlertAtomEnergetyka

Minister Moskwa rozmawiała z ambasadorem Niemiec o polskim atomie

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przyjęła ambasadora Niemiec w RP Thomasa Bagger’a. Spotkanie, które odbyło się 23 lutego 2023 roku w Warszawie dotyczyło relacji dwustronnych obydwu państw w dziedzinie energii, klimatu i środowiska oraz współpracy na forum Unii Europejskiej.

– Sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce rozwija się dynamicznie. Dzięki temu nie tylko będzie więcej energii z OZE, ale również cały sektor stanie się bardziej konkurencyjny. Rozwój OZE to także dobre rozwiązanie na obniżenie cen energii spowodowanych kryzysem energetycznym na skutek rosyjskiej inwazji w Ukrainie – powiedziała minister Anna Moskwa.

Podczas spotkania omówiono także przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która zostanie wybudowana we wskazanej przez inwestora preferowanej lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”. – Rozwój energetyki jądrowej jest niezwykle ważny dla zapewnienia Polsce i jej mieszkańcom czystej, bezpiecznej, a przede wszystkim własnej energii. Prowadzona inwestycja będzie miała także wpływ na przyszłe ceny prądu. Elektrownie jądrowe mogą bowiem zahamować wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet je obniżyć – czytamy w informacji prasowej ministerstwa klimatu i środowiska.

– Wymagane prawem unijnym oraz restrykcyjnymi wymogami środowiskowymi konsultacje transgraniczne projektu włączają także stronę niemiecką w proces opiniowania tego przedsięwzięcia. Wieloletnie doświadczenie Niemiec w budowie i rozwoju energetyki jądrowej świadczy o tym, że energia jądrowa stanowi istotny element niemieckiego miksu energetycznego. Elektrownie jądrowe w Niemczech sprawdziły się dobrze i działają do dzisiaj, pomimo wcześniejszych zapowiedzi o ich zamknięciu – zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Dyskutowano także nad możliwymi sposobami wsparcia dla Ukrainy. Strona niemiecka wyraziła uznanie dla działań Polski w tym zakresie.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X