Antonenko: Nowy parlament ukraiński musi wprowadzić w życie reformy energetyczne

28 października 2014, 09:06 Energia elektryczna

Według Antona Antonenki, szefa think tanku DiXi Group zajmującego się reformami energetycznymi na Ukrainie, ich realizacja nie będzie możliwa bez współpracy władz kraju z ekspertami.

– Nowy parlament powinien przejść od deklaracji do wartościowych reform w sektorze energetycznym. Przede wszystkim należy zrealizować wszystkie zobowiązania Ukrainy wobec Wspólnoty Energetycznej, które przez długi czas odkładano – powiedział Antonenko. – Chodzi o realną a nie deklaratywną implementację trzeciego pakietu energetycznego.

– Parlament musi także przyjąć prawo antykorupcyjne, które pomoże leczyć ten jeden z najbardziej korupcjogennych sektorów – dodaje ekspert.

– Największym wyzwaniem będzie jednak profesjonalizacja – utrzymuje Ukrainiec. – Władza nie może wspierać interesów wąskich grup i bronić ich przed zmianami w sektorze energetycznym. Dlatego parlamentarzyści muszą pracować mocniej z ekspertami, w celu zrozumienia problemów, poszerzenia pespektywy i wysłuchania wszystkich punktów widzenia. Nowi deputaci nie mogą tylko organizować spotkań. Muszą słuchać uważnie przedstawianych opinii.