Arabia będzie prywatyzować Saudi Aramco przez dekadę

27 grudnia 2016, 08:00 Alert
Logo Saudi Aramco

Władze Arabii Saudyjskiej rozważają możliwość sprzedaży w ciągu 10 lat do 49 procent akcji państwowego koncernu naftowego Saudi Aramco – poinformowała saudyjska gazeta Al-Iqtisadi, powołując się na wysoko postawione źródło w tamtejszym rządzie.

Zdaniem gazety operacja będzie przeprowadzana stopniowo w ciągu 10 lat od momentu przedstawienia wstępnej oferty publicznej (IPO). Zgodnie z planem ma to nastąpić w latach 2017-2018. Na początek ma dojść do sprzedaży mniej niż 5 procent udziałów w Saudi Aramco. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez radę ds. gospodarczych oraz rozwoju państwa przy rządzie Arabii Saudyjskiej, na czele której stoi książę Mohammed bin Salman.

Informacja o tym, że Rijad rozważa możliwość przeprowadzenia IPO Saudi Aramco, pojawiła się na początku stycznia 2016 roku. Saudowie chcą zrównoważyć swój budżet, który odczuł skutki spadków cen ropy. Według saudyjskich urzędników koncern wart jest „biliony dolarów” i to mimo tego, że jest to jedna z najbardziej tajemniczych spółek na świecie, która nie ujawnia informacji na temat swoich przychodów. Co ciekawe, w połowie listopada w rozmowie z Financial Times saudyjski minister ropy Khalid al-Falih zapowiedział, że wkrótce Arabia Saudyjska przedstawi informacje na temat zasobów ropy jakimi dysponuje, przy czym dokładne liczby zostaną potwierdzone przez niezależnych audytorów.

Warto zwrócić uwagę, że Rijad przyjął projekt budżetu na 2017 rok, którego deficyt wynosi 52,8 mld dolarów. W dokumencie wskazano, że w porównaniu z 2016 rokiem dochody z eksportu ropy spadną o 46 procent, i to pomimo osiągnięcia porozumienia w sprawie zmniejszenia poziomu wydobycia surowca. Przypomnijmy, że kartel OPEC uzgodnił redukcję wydobycia o 1,164 mln baryłek dziennie w porównaniu z październikiem 2016 roku od 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z uzgodnieniami kartelu Rijad powinien zmniejszyć wydobycie o 0,48 mln baryłek do 10,06 mln baryłek dziennie.

TASS

Arabia pozostaje skazana na ropę. Wydobywa ją na zapas