Saudyjczycy deklarują chęć pogłębienia więzi z Rosją dzień po wizycie Morawieckiego w Rijadzie

9 marca 2023, 13:45 Alert

Arabia Saudyjska dąży do wzmocnienia i rozwoju stosunków z Rosją na wszystkich poziomach – powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej książę Faisal bin Farhan.

Flaga Arabii Saudyjskiej. Fot: Wikimedia Commons
Flaga Arabii Saudyjskiej. Fot: Wikimedia Commons

Rijad chce pogłębić więzi z Rosją

Podczas spotkania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Moskwie Faisal bin Farhan wyraził też nadzieję, że rozmowy „przyczynią się do ujednolicenia wizji i pogłębienia dwustronnych więzi”. Jak podaje Al Arabiya, ministrowie rozmawiali o „rozwoju sytuacji międzynarodowej i aktualnych wyzwaniach, przed którymi stoi świat”. Ławrow podkreślił znaczenie więzi z Arabią Saudyjską i powiedział, że ich zacieśnianie jest jednym z priorytetów Rosji. Dodał, że ważna jest ciągła koordynacja z Arabią Saudyjską na wszystkich poziomach, zaznaczając, że Arabia Saudyjska odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu problemów międzynarodowych.

Wizyta szefa saudyjskiego MSZ niemalże zbiegła się w czasie z wczorajszą wizytą polskiego premiera. Mateusz Morawiecki rozmawiał w Arabii Saudyjskiej między innymi o dalszych dostawach ropy spoza Rosji, podkreślał on znaczenie Arabii dla stabilności rynku ropy. Tymczasem nowe dane pokazują, że Arabowie importują diesla z Rosji objętego embargiem unijnym. – Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rijadzie, stolicy Królestwa Arabii Saudyjskiej, z Jego Królewską Wysokością Księciem Mohammedem bin Salman bin Abdulaziz Al Saudem, Księciem Koronnym i Premierem Arabii Saudyjskiej. Politycy omówili aktualne stosunki dwustronne i dalszą współpracę w zakresie dostaw ropy do Polski w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju – czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera. – Premier Mateusz Morawiecki przedstawił również ogromny potencjał jaki ma Polska w zakresie inwestycji w technologie przyszłości oraz możliwości eksportowe polskiego rolnictwa. Podczas rozmów, poruszono również kwestie międzynarodowe i regionalne. Wizyta w Rijadzie była pierwszą wizytą polskiego premiera w Arabii Saudyjskiej od 11 lat.

Arabia Saudyjska jest kierunkiem, z którego Polska chce sprowadzać ropę naftową, by zastąpić surowiec z Rosji. W tym celu została zawarta umowa pomiędzy PKN Orlen a Saudi Aramco.

Al Arabiya/Michał Perzyński

Polska ofensywa na Bliskim Wschodzie z grą o Arabię i ryzykiem szmuglowania diesla z Rosji