Polak został ranny na skutek ataku Huti

14 czerwca 2024, 10:15 Alert

Huti zaatakowali masowiec, którego załogę stanowili Polacy. Jeden z marynarzy został ranny. Samolot wojskowy USA ewakuował go na inną jednostkę morską celem udzielenia pomocy medycznej.

USS Philippine Sea, jednostka z której przybył samolot do ewakuacji rannego Polaka. Źródło: Wikimedia Commons

Dowództwo USA, za pomocą wpisu na X, poinformowało o ataku Huti na masowiec M/V Verbena. Jednostka została zaatakowana przy pomocy dwóch pocisków przeciwokrętowych. Statek pływa pod banderą Palauu, należy do Ukrainy, a załogę stanowią Polacy. Jego ostatnim miejscem cumowania jest Malezja, a krajem docelowym Włochy. Verbena przewoziła drewno, służące do celów konstrukcyjnych.

Po wybuchu pożaru załoga statku zgłosiła uszkodzenie i rozpoczęła walkę z ogniem. Jeden z marynarzy został poważnie ranny. Ewakuowano go przy użyciu samolotu z amerykańskiego okrętu USS Philippine Sea i dostarczono na przyjacielską jednostkę w celu udzielenia pomocy medycznej.

 

Jemeńscy Huti atakują jednostki cywilne na znak protestu przeciw bombardowaniu i działań wojennych Izraela na terenie Strefy Gazy, które są odwetem za październikowy atak Hamasu. USA wraz z sojusznikami rozpoczęło misję mającą ochronić statki przepływające w pobliżu Jemenu.

X / Marcin Karwowski

Przybyszewski: Co może zakończyć ataki Hutich na Morzu Czerwonym? (ROZMOWA)