Atak zimy pozbawił energii ponad 2,5 miliona mieszkańców Teksasu

16 lutego 2021, 06:00 Alert

Około połowa mocy wytwórczych energii wiatrowej w Teksasie została zatrzymana przez rekordowe mrozy prowadzące do zamrożenia turbin.

Operator sieci przesyłowej tego stanu amerykańskiego ERCOT informuje o unikalnych warunkach pogodowych, czyli wilgotnym wietrze utrudniającym pracę farmom wiatrowym poprzez oblodzenie instalacji. To drugie źródło energii w Teksasie (23 procent) po gazie zapewniającym 45 procent energii.

BiznesAlert.pl informował, że ERCOT wprowadził rotacyjne odłączenia od energii elektrycznej w celu udzielenia odpowiedzi na niespotykane warunki pogodowe. Według niego system jest dotąd pozbawiony około 30 GW mocy wytwórczych. – Poważne warunki pogodowe w naszym stanie spowodowały, że wiele firm nie było w stanie wytworzyć energii czy to z węgla, gazu, czy wiatru – poinformował gubernator Teksasu Greg Abbot.

Sytuacja ma się utrzymać do wtorku, 16 lutego. Mieszkańcy są proszeni o ograniczenie ogrzewania domów, uszczelnianie nieszczelnych punktów w domach i rezygnację z używania niepotrzebnych sprzętów domowych. Biznes ma zmniejszyć zużycie do niezbędnego minimum, a także zatrzymać mniej niezbędne procesy produkcyjne.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Trump się zdekonspirował. Zdradził, ile może kosztować LNG z USA (FELIETON)