AlertAtomEnergetyka

Zwolennicy atomu apelują o wsparcie premiera

KPRM / fot. Wikimedia Commons

Jako Stowarzyszenia i organizacje reprezentujące Polską Rację Stanu apelujemy do całej Rady Ministrów, a w szczególności do Premiera Mateusza Morawieckiego o bezzwłoczne zaakceptowanie i przyjęcie do realizacji programu rozwoju energetyki jądrowej, przewidzianego w projekcie rozwoju sektora energetycznego do 2040 roku, autorstwa Ministerstwa Energii – pisze Jerzy Lipka, ze Stowarzyszenia Obywatelski Ruch Na Rzecz Energetyki Jądrowej.

Stowarzyszenie postuluje o przyspieszenie realizacji programu poprzez:

  • Zmiany w Prawie Atomowym, Prawie Inwestycyjnym, oraz Prawie Ochrony Środowiska umożliwiające znaczne skrócenie procedur przygotowawczych do budowy elektrowni jądrowej, umożliwienia jednoczesnej realizacji szeregu zadań, jak i wyeliminowanie powtarzania się tych samych czynności (np. konsultacje).
  • Powołanie Rzecznika Energetyki Jądrowej w randze Ministra, odpowiedzialnego za realizację projektu, w szczególności nadzoru nad postępem prac i niedopuszczeniem do znaczących opóźnień.
  • Natychmiastowe uruchomienie procedury wyboru technologii dla przyszłych polskich elektrowni jądrowych.
  • Zapewnienie stabilnych warunków kompleksowego kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Zapewnienie w przyszłorocznym budżecie niezbędnych środków na realizację PPEJ.

Uzasadnienie:

Energetyka jądrowa jest niezbędnym elementem rozwoju polskiego sektora energetycznego, jak i procesu gruntownej modernizacji naszego kraju. Jest głównym czynnikiem zmniejszającym bardzo wysoką emisyjność polskiej energetyki, jak i zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej i ciepła w przyszłości po akceptowalnych cenach. Sam jedynie rozwój źródeł odnawialnych, jak pokazuje przykład innych krajów, a głównie Niemiec, mimo ogromnych środków przeznaczanych na ten cel, nie gwarantuje skutecznej realizacji wyżej wymienionych zadań. Najwyższe w Europie ceny energii dla indywidualnych odbiorców są obecnie w Niemczech czy Danii, przy znikomych efektach zmniejszenia ciągle wysokiej emisyjności w tych krajach. Z kolei przykład krajów rozwijających intensywnie energetykę jądrową (Francja, Szwecja czy Finlandia) pokazuje, że możliwe są znacznie niższe koszty wytwarzania energii (połowę tego co w Niemczech i Danii), jak i radykalne zmniejszenie emisji. Koszty pracy źródeł odnawialnych głównie słonecznych i wiatrowych są spowodowane bardzo niestabilną ich pracą i koniecznością budowy alternatywnego konwencjonalnego systemu energetycznego. Koszty magazynowania energii są zbyt wysokie, a cały proces na ten moment jest nieopłacalny, przy czym nie jest możliwe magazynowanie energii na naprawdę wielką, znaczącą w kraju skalę. W interesie Polski nie leży również kontynuowanie wyłącznie węglowego rozwoju sektora jak do tej pory, z uwagi na kurczące się złoża węgla, coraz trudniejszą ich dostępność, a w przypadku złóż węgla brunatnego dewastacja ekologiczna wielkich obszarów kraju. Możliwości zmniejszenia emisyjności jakiegokolwiek procesu spalania są mocno ograniczone. Obecnie nasz kraj importuje ok. 20 mln ton rocznie węgla kamiennego głównie z kierunku wschodniego, co podważa nasze energetyczne bezpieczeństwo. Ponadto siłą energetyki nie jest budowanie jakiegokolwiek monopolu źródeł wytwarzania energii, lecz ich zróżnicowanie i dywersyfikacja.

Rola energetyki jądrowej w cywilizacyjnym i technologicznym rozwoju jest ogromna, z uwagi na bardzo wysokie standardy i wymogi obowiązujące w tym sektorze. Bez progresu w przyszłości nie będzie możliwe opanowanie bardziej zaawansowanych technologii, w tym fuzji jądrowej, decydujących o pozycji danego kraju w świecie i energetycznej niezależności. Dlatego apelujemy o spełnienie naszych postulatów w imię Polskiej Racji Stanu.

Stowarzyszenie Obywatelski Ruch Na Rzecz Energetyki Jądrowej

Bloomberg: SMR to szansa na tani atom


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X