Poszły konie po atomie. Spięcie

14 kwietnia 2023, 07:30 Atom

Wicepremier Sasin zapowiada trzy elektrownie jądrowe w Polsce do 2040 roku – na razie mamy aż dwa hasła reklamowe! W najnowszym odcinku podcastu #SPIĘCIE na gorąco po konferencji prasowej redaktorzy BiznesAlert.pl spotykają się z Państwem, żeby poddać analizie najważniejsze wiadomości dotyczące atomu w Polsce – żarty, informacje i konkrety.

Poszły konie po atomie. Grafika: Mikołaj Teperek.
Poszły konie po atomie. Grafika: Mikołaj Teperek.

Jesteśmy świeżo po konferencji KHNP, PGE i ZEPAK. Był tam także minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Na tym spotkaniu było podobno sporo żartów. Czego się dowiedzieliśmy? – pyta Jędrzej Stachura Karuzeli śmiechu było trudno powstrzymać. Przy okazji konferencji poświęconej powołaniu spółki celowej do budowy atomu z Korei w Polsce nie zabrakło sucharów i żarcików.

Wiemy że Polska Grupa Energetyczna, która ma być partnerem ZEPAK-u Zygmunta Solorza oraz Koreańskiego KHNP przy budowie atomu w Pątnowie ma banery rozsianie po całej Polsce z napisami „Świstaki lubią wiatraki”. Jest to forma kampanii promocyjnej, pokazującej że PGE się zmienia i że inwestuje w morską energetykę wiatrową. Panowie na konferencji prasowej odnieśli się do tej kampanii na bieżąco wymyślając nowe slogany. Pan premier wyszedł z propozycją dotycząca Konina – „konie rozmawiają o atomie”. A pan prezes PGE Wojciech Dąbrowski zasugerował hasło „poszły konie po atomie” – tłumaczy Wojciech Jakóbik. Chwytliwe! – natychmiast zareagował Stachura.

– Mamy już dwa hasła, ale będziemy też mieć dwie elektrownie. I to jest już ta bardziej poważna informacja. Doszło do zawiązania spółki, której poznaliśmy nazwę. Jest to spółka PGE PAK Energia Jądrowa. Ale to nie jest jeszcze ta spółka, która będzie budować atom. To jest etap na którym powstałą spółka joint venture, która będzie przygotowywać się do budowy atomu z Koreańczykami, do rozmów o tym jak ma wyglądać kolejna umowa która jest dużo ważniejsza. To będzie umowa inwestycyjna. Zanim do tej umowy dojdzie należy wykonać badania geologiczne, wybrać lokalizację itd. – mówi Jakóbik.

A jakie Państwo proponują hasło do promocji energii jądrowej w Polsce?

Całą rozmowę można znaleźć na naszych kanałach YouTube, Spotify oraz SoundCloud: