Japonia uznaje atom za niezbędny do osiągnięcia neutralności klimatycznej

2 lutego 2021, 06:30 Alert
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons
Flaga Japonii. Źródło Wikicommons

Minister energetyki Japonii uważa, że energetyka jądrowa będzie niezbędna do osiągnięcia neutralności klimatycznej tego kraju w 2050 roku.

Japończycy wyznaczyli sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Minister energetyki Hiroshi Kajiyama powiedział gazecie Financial Times, że atom będzie niezbędny do realizacji tego celu, a atak zimy w Azji pomógł zmienić nastawienie opinii publicznej do tego źródła energii po dekadzie od katastrofy jądrowej w Fukushimie. Resort Kajiyamy przygotowuje aktualizację strategii energetycznej Japonii, która ma zawierać plan dekarbonizacji pozwalający osiągnąć neutralność klimatyczną pomimo faktu, że obecnie 88 procent energii w Kraju Kwitnącej Wiśni pochodzi z paliw kopalnych.

Kajiyama zdradził FT, że priorytet mają uzyskać OZE, ale pozostaną potrzebne wodór, atom oraz technologia wychwytywania i składowania CO2 (CCS). – Uważam, że atom będzie niezbędny – ocenił. Jego zdaniem przerwy dostaw ze źródeł odnawialnych w czasie ataku zimy ze stycznia 2021 roku pokazał, że potrzebne jest stabilne źródło energii i według ministra jest nim właśnie energetyka jądrowa.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Kurtyka: Polska liczy na współpracę z Japonią przy rozwoju atomu i elektromobilności