Kurtyka: Polska liczy na współpracę z Japonią przy rozwoju atomu i elektromobilności

22 stycznia 2020, 09:15 Alert

Obszary potencjalnej współpracy w zakresie polityki energetycznej związane z redukcją emisji i polityką klimatyczną to główne tematy poruszane podczas pobytu ministra klimatu Michała Kurtyki w Japonii. Trwająca cztery dni wizyta (19-22 stycznia) odbyła się w ramach delegacji rządowej z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra klimatu Ireneusza Zyski.

Fot. Ministerstwo Klimatu
Fot. Ministerstwo Klimatu

Polsko–japońska sesja ekonomiczna

W trakcie wizyty w Japonii minister Kurtyka uczestniczył w polsko-japońskim spotkaniu biznesowym nt. energetyki. Minister podkreślił, że Polska i Japonia stoją przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu i realizacją zobowiązań wynikających z Porozumienia paryskiego oraz potrzebą zmiany miksu energetycznego. – Polska jest zwolennikiem niskoemisyjnej transformacji energetycznej, o charakterze ewolucyjnym. Dla nas ważne jest nie tylko zapewnienie zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności gospodarki, ale także bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział.

Szef resortu klimatu zaznaczył też, że Polska jest otwarta na dalsze pogłębianie współpracy z Japonią we wprowadzaniu nowych technologii w dziedzinie elektromobilności oraz wykorzystania potencjału pojazdów elektrycznych, jako magazynów energii. – Jako kraj rozwijający swój pierwszy program jądrowy i opierający się w dużej mierze na doświadczeniu międzynarodowym, jesteśmy wdzięczni także za dotychczasową współpracę polsko-japońską w tym obszarze, a szczególnie za dzielenie się doświadczeniami japońskich partnerów – dodał.

Spotkania bilateralne

Podczas wizyty w Japonii minister Kurtyka i wiceminister Zyska odbyli szereg spotkań bilateralnych m.in. z japońskim ministrem gospodarki, przemysłu i handlu Hiroshi Kajiyamą. Minister Kurtyka zaznaczył, że Japonia jest jednym z głównych partnerów Polski w sektorze energetycznym. – Promowanie czystej mobilności jest kluczem do osiągnięcia celów redukcji emisji. Uważamy, że ograniczenie emisji z transportu drogowego musi uwzględniać możliwości technologiczne i czasowe, a także czynniki ekonomiczne i nowe trendy w transporcie. Dlatego doceniamy zainteresowanie japońskiego biznesu inwestycjami w Polsce – powiedział minister klimatu. – Rosnące tempo produkcji pojazdów elektrycznych i wymagania UE w zakresie jakości powietrza wskazują, że elektromobilność jest przyszłością przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Jesteśmy otwarci na ściślejszą współpracę naukową z Japonią w tej dziedzinie – dodał.

Michał Kurtyka, minister klimatu, spotkał się też z Koizumi Shinjiro, japońskim ministrem środowiska. Rozmowy dotyczyły m.in. działań na rzecz ochrony klimatu. Z kolei na temat współpracy w obszarze nauki i technologii minister Kurtyka rozmawiał z Michiko Ueno – wiceminister w Ministerstwie Nauki, Technologii, Kultury i Sportu. Szef resortu klimatu Michał Kurtyka towarzyszył również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas spotkania z premierem Japonii – Shinzo Abe. Rozmowy szefów rządów obu państw dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej.

Wykład na Uniwersytecie Tokijskim

Minister klimatu Michał Kurtyka wygłosił także wykład w Instytucie Nauk Przemysłowych Uniwersytetu Tokijskiego nt. „Roli polityki klimatycznej w polityce przemysłowej”. Wcześniej wspólnie z wiceministrem Ireneuszem Zyską spotkał się z władzami Instytutu. – Globalna gospodarka stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest ograniczenie szkodliwych emisji. Odnawialne źródła energii, wodór i elektromobilność są sposobem walki z zanieczyszczeniem powietrza – powiedział. W trakcie wizyty w Japonii minister Kurtyka odwiedził również Japońską Agencję Energii Atomowej (Japan Atomic Energy Agency) oraz Centrum Badań i Rozwoju w Oarai.

Ministerstwo Klimatu

Czyżewski: Elektromobilność w Polsce zależeć będzie od importu używanych pojazdów z Zachodu