– Wiele wskazuje na to, że Francja pozostanie liderem pod względem „poziomu czystości” wytwarzania energii elektrycznej. Francuzi chcą nauczyć się na błędach z przeszłości i budować szybciej, skuteczniej. […] Japonia również wraca do energetyki jądrowej, co pokazuje, że trauma po Fukushimie powoli odchodzi do lamusa – mówią Jacek Perzyński i Wojciech Jakóbik w Spięciu BiznesAlert.pl.
W najnowszym odcinku podcastu Spięcie, dziennikarze Jacek Perzyński i Wojciech Jakóbik rozmawiają o rozwoju energetyki jądrowej w Japonii i we Francji. Europa i Azja to regiony pozornie różne, ale jak się okazuje, oba dążą do wytwarzania czystej energii z atomu.
– To dwa przykłady sztandarowe, jeden w Europie, drugi w Azji. One pokazują, że trend renuklearyzacji powraca, niezależnie od regionu. Francja od lat jest najbardziej jądrowym krajem w Europie więc nie mamy do czynienia z rewolucją. W ostatnich latach pojawiały się głosy, że Francuzi zrezygnują z atomu i zaleją swój miks energetyczny zieloną energią. Takie zapowiedzi płynęły z obozu prezydenta Macrona, ale w momencie gdy przyszła jego kadencja, spojrzał na dokumenty i okazało się, że rezygnacja z atomu nie jest najlepszym rozwiązaniem – powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
Najnowszy odcinek Spięcia można znaleźć na platformach Youtube, Spotify oraz SoundCloud:
– Energetyka jądrowa nie dała Francuzom tyle mocy, ile mogła dać w okresie kryzysu energetycznego ze względu na liczne usterki. Teraz ich strategia mówi o budowie 14 nowych reaktorów jądrowych, co przełoży się na dalszą redukcję emisji w miksie. Wiele wskazuje na to, że Francja pozostanie liderem pod względem „poziomu czystości” wytwarzania energii elektrycznej. […] Francuzi chcą nauczyć się na błędach z przeszłości i budować szybciej, skuteczniej – podkreślił Jakóbik.
– Japonia wraca do energetyki jądrowej, co pokazuje, że trauma po Fukushimie powoli odchodzi do lamusa. Kraj Kwitnącej Wiśni, tak jak Francja, wyciągnął wnioski z przeszłości i przez lata udoskonalał rozwiązania stosowane przy budowie elektrowni i zabezpieczaniu reaktorów – mówi redaktor Jacek Perzyński.