Atom w Sejmie. Budowa ma ruszyć w 2026 roku

26 lutego 2021, 16:30 Alert

Parlamentarny Zespół do spraw Energetyki Jądrowej zwołany 26 lutego został poświęcony Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku, która zakłada budowę pierwszego reaktora jądrowego do 2033 roku. Budowa ma ruszyć w 2026 roku.

Tomasz Nowacki. Fot. MKiS
Tomasz Nowacki. Fot. MKiS

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energetyki jądrowej ministerstwa środowiska i klimatu, przedstawił Program polskiej energetyki jądrowej, którzy został przyjęty przez Radę Ministrów 2 października 2020 roku. – Zakłada on budowę elektrowni jądrowych o mocy 6-9 GW w oparciu o duże sprawdzone reaktory PWR generacji III(+), bo mają największe doświadczenie z budowy i eksploatacji, ani jednej awarii z dużymi uwolnieniami do środowiska oraz posiadają konkurencyjny rynek dostawców. Nowe technologie, jak np. SMR, HTR, Gen IV, będą dostępne komercyjne najwcześniej po 2040 roku – tłumaczy resort klimatu.

Dyrektor Nowacki przypomniał, że główne uzasadnienie dla wdrożenia energetyki jądrowej to bezpie­czeństwo energetyczne (poprzez dy­wersyfikację bazy paliwowej i kierunków dostaw nośników energii oraz zastąpienie starzejących się wysoko­emisyjnych bloków węglowych), a także klimat i środowisko oraz ekonomia. Zwrócił uwagę na raport IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ), który wskazuje, że walka ze zmianami klimatu jest praktycznie niemożliwa bez energetyki jądrowej.

– Nowe ruchy ekologiczne popierają energię z atomu, bo oznacza ona ochronę bioróżnorodności, ponieważ elektrownia jądrowa ma najmniejsze wykorzystanie powierzchni na jednostkę wyprodukowanej energii – powiedział dyrektor Nowacki. Dodał, że jest to jedyna technologia z całkowicie zamkniętym cyklem wytwarzania odpadów, bo nie wychodzą one poza obiekty jądrowe. „Tworzy się specjalny fundusz na utylizowanie odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego, na który płyną środki już od momentu rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej” – poinformował dyrektor.

– Budowa pierwszego bloku jądrowego ma rozpocząć się w 2026 roku. Jego uruchomienie zaplanowane jest na rok 2033 – informuje resort klimatu i środowiska.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zadyszka atomu polskiego w przedbiegach