Australia rzuca wyzwanie Katarowi. Uruchamia swój największy projekt LNG

8 marca 2016, 08:00 Alert
2015_12_11 LNG nr 014
Próbna dostawa LNG do Świnoujścia z lutego tego roku.

(Bloomberg/Bartłomiej Sawicki)

Wart 54 mld dol. projekt terminalu Gorgon na północy Australii, rozpoczął skraplanie surowca. Surowiec popłynie do klientów już w przyszłym tygodniu. Terminal Gorgon, to największa tego typu instalacja w Australii. Dzięki nowym terminalom LNG Australijczycy chcą już wkrótce wyprzedzić Katar i zostać największym producentem LNG na świecie.

Partnerami Chevrona w projekcie Gorgon LNG są Royal Dutch Shell i Exxon Mobil. Rentowności projektowi zagrażają jednak niskie ceny ropy naftowej, mniejszy popyt na LNG w Azji oraz pierwsze dostawy LNG pochodzące z USA. Pierwotny koszt terminala wyceniono na 37 mld dol.

Australia, jest obecnie trzecim co do wielkości eksporterem LNG na świecie po Katarze i Malezji. W 2013 roku kraj ten eksportował ponad 30 mld m3 gazu. Rok wcześniej było to 28 mld m3. Głównymi odbiorcami australijskiego LNG są w ramach kontraktów długoterminowych głównie Japończycy. Prawie 80 proc. produkowanego co roku LNG trafia na japoński rynek. Innymi kluczowymi konsumentami są Chiny, Korea Południowa i Tajwan. Według prognoz analityków już w 2018 roku, Australia wyprzedzi Katar i stanie się największym producentem LNG na świecie. Pod koniec dziesięciolecia, na Antypodach będzie już 10 obiektów przystosowanych do schładzania paliwa. Produkcja LNG ma osiągnąć rocznie nawet 85 mln ton LNG.

Australia, ze względu na położenie geograficzne, bliskość energochłonnego rynku azjatyckiego oraz ogromny potencjał wydobywczy gazu ziemnego staje się bardzo atrakcyjnym obszarem inwestycyjnym dla firm energetycznych.  Tak duża liczba projektów LNG wynika z ogromnego potencjału wydobywczego jakim dysponuje Australia. Według szacunków amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) Australia dysponuje udowodnionymi rezerwami gazu ziemnego w wysokości 3,8 bln m3. Szacunki te obejmują także zasoby metanu z pokładu węgla.

Warto także pamiętać, że Australia dysponuje również jednymi z największych na świecie złożami gazu łupkowego w wysokości 12,8 bln m3. Systematycznie rośnie także wydobycie „błękitnego surowca”. Jeszcze w 2000 roku wydobycie gazu ziemnego w Australii wynosiło 34 mld m3, jednak już w 2013 roku w Australii wydobywano 62 mld m3.

Więcej: Australijskie LNG popłynie do Azji. Nadpodaż poprawia perspektywy polskiego gazoportu