Jak poinformował Gazprom na swojej stronie internetowej, 11 października delegacja spółki na czele z jej prezesem Aleksiejem Millerem udała się z wizytą do Austrii. W Wiedniu Miller spotkał się z austriackim kanclerzem Christianem Kernem.
Uczestnicy spotkania wysoko ocenili rosyjsko-austriacką współpracę w sferze gazu. Zwrócono uwagę, że w ciągu minionych 48 lat Gazprom był pewnym dostawcą gazu dla austriackich odbiorców, którzy zwiększają zapotrzebowanie na rosyjski gaz. W porównaniu z 2014 rokiem w 2015 roku dostawy wzrosły o 11,5 procent. Od 1 stycznia do 10 października 2016 roku eksportowany do Austrii wolumen rosyjskiego gazu wyniósł 4,18 mld m3, co w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym oznacza wzrost o 23,8 procent.
Szczególną uwagę poświęcono projektowi Nord Stream 2 oraz wymianie aktywów pomiędzy OMV a Gazpromem z nim powiązanej.
Po wycofaniu z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o udzielenie zgody na utworzenie konsorcjum odpowiedzialnego za budowę gazociągu partnerzy projektu poszukują nowego modelu jego finansowania.
Podczas odbywającego się w Petersburgu Międzynarodowego Forum Gazowego prezes Gazpromu spotkał się z przedstawicielami partnerów dotychczas zaangażowanych w realizację Nord Stream 2, którzy potwierdzili wolę dalszej współpracy. Prezes OMV Rainer Seele mówił, że poprzez wspomniany gazociąg Rosja wyciąga rękę do Europejczyków, a Europa powinna ją chwycić. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Gazpromu w Petersburgu nie udało się jednak zaprezentować nowego modelu finansowania.
10 października powołując się na austriacką gazetę Kurier, BiznesAlert.pl informował o tym, że to właśnie OMV może przełamać finansową niemoc Nord Stream 2. Pojawiła się koncepcja, w której Gazprom wyemituje tzw. zmienne obligacje, które może zakupić austriacki koncern.
Nord Stream 2 może ominąć UOKiK. Udziałowcy mogą dofinansować projekt przez obligacje
W ten sposób zachodni partnerzy Gazpromu mogą pełnić rolę kredytodawców budowy gazociągu i w ostatecznym rozrachunku wymienić obligacje na akcje. W przypadku OMV chodzi o kredyt w wysokości 1 mld dol., który miałby zostać przeznaczony na wykup obligacji wyemitowanych przez rosyjski podmiot.
W kontekście wymiany aktywów między OMV a Gazpromem przypomnijmy, że w kwietniu tego roku spółki podpisały odpowiednią umowę w tej sprawie. Wskazano w niej listę aktywów, jakie Austriacy mają przekazać Rosjanom w zamian za 24,98 procent udziałów w formacji Achimow na złożu Urgenoj na Syberii Zachodniej. W zamian OMV miało zaproponować udziały w projektach na szelfie norweskim oraz na Morzu Północnym.
W połowie września w rozmowie z agencją Reuters wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew poinformował, że koncern chce otrzymać więcej niż 25 procent udziałów w projektach wydobywczych austriackiej spółki. Oslo wykluczyło taką możliwość, twierdząc, że Gazprom nie przeszedł wstępnej kwalifikacji do uzyskania licencji na prowadzenie prac na kontynentalnym szelfie Norwegii.
Gazprom.ru/Piotr Stępiński