Avia jest gotowa do odkupienia części stacji Orlenu

4 listopada 2019, 09:15 Alert

Zrzeszające 3, 2 tys.stacji paliw w Europe – Stowarzyszenie Avia International zaproponowało Orlenowi odkup pakietu stacji, które ewentualnie mogą być przeznaczone do sprzedaży w wyniku decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zgody na połączenie z Grupą Lotos.

Innowacyjna stacja paliw Orlen Drive. Fot.: Bartłomiej Sawicki/PKN Orlen
Innowacyjna stacja paliw Orlen Drive. Fot.: Bartłomiej Sawicki/PKN Orlen

Czy Avia odkupi stacje od Orlenu?

Avia International deklaruje zainteresowanie wykorzystaniem możliwości biznesowych wynikających ze zmian na polskim rynku stacji paliw, które mogą nastąpić w wyniku konsolidacji Orlenu i Lotosu. „Jesteśmy poważnie zainteresowani odkupem pakietu stacji paliw, które ewentualnie mogą być przeznaczone do sprzedaży w wyniku decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zgody na akwizycję Grupy Lotos przez PKN Orlen” – mówi Adam Sikorski prezes Unimotu i jednocześnie członek komitetu zarządzającego Stowarzyszeniem Avia International . „Przejęcie dużego pakietu stacji znacząco przyspieszyłoby rozwój marki Avia na terenie Polski, dlatego ze względu na wielkość potencjalnej transakcji, spółka Unimot jest gotowa stworzyć konsorcjum firm z pozostałymi członkami stowarzyszenia Avia, które wesprze Unimot w przeprowadzeniu takiego odkupu” – dodaje Sikorski.

Avia International to szwajcarskie stowarzyszenie prawne, które zrzesza importerów, producentów, hurtowników i sprzedawców detalicznych paliw, którzy wspólnie działają pod marką Avia w 15 krajach Europy. Cała grupa w 2018 roku wygenerowała przychody na poziomie ponad 20 miliardów Euro. Avia znana jest klientom indywidualnym przede wszystkim dzięki stacjom paliw, które działają pod tą marką i których jest aktualnie około 3,2 tys. w całej Europie, z czego prawie 50 na terenie Polski. Marka Avia w Polsce reprezentowana jest za pośrednictwem spółki Unimot notowanej na głównym parkiecie GPW, która jest członkiem Stowarzyszenia Avia International. Podobną transakcję Avia przeprowadziła na terenie Niemiec we wrześniu bieżącego roku przejmując 155 stacji paliw od firmy Tessol Kraftstoffe.

CIRE.pl

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos to synergia korzyści. Musi to być decyzja biznesowa (RELACJA)