Bez kategorii

Axios Media: Trump zamierza się wycofać z porozumienia klimatycznego

Donald Trump. Fot. Flickr

Donald Trump. Fot. Flickr

Prezydent USA Donald Trump powiadomił już najbardziej zaufanych pracowników, że zamierza wycofać się z podpisanego w grudniu 2015 r. w Paryżu porozumienia ONZ o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym – poinformowały Axios Media w swym serwisie.

Axios powołuje się na trzy niezależne źródła w administracji prezydenckiej, które potwierdziły zamiar Trumpa wycofania się ze sztandarowego porozumienia firmowanego przez poprzednika obecnego gospodarza Białego Domu – prezydenta Baracka Obamę.

Trump, który w sobotę napisał na swoim profilu na Twitterze: “Podejmę ostateczną decyzję w sprawie porozumienia z Paryża w przyszłym tygodniu!”, miał już rozmawiać o wycofaniu się z umowy m.in. z szefem Agencji Ochrony Środowiska Scottem Pruittem – pisze Axios.

O wypełnienie zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego przez USA apelowali do prezydenta Trumpa partnerzy z G7 w czasie szczytu w Taorminie, na Sycylii.

Trump niejednokrotnie wyrażał swój sprzeciw wobec postanowień umowy paryskiej podpisanej w ramach konwencji ONZ o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, uznając przyjęte w niej założenia za zbyt kosztowne dla USA.

Sprawa klimatu wywołała największy spór w czasie obrad grupy G7 w Taorminie. Z podziałami na tym tle wiązała się też decyzja Trumpa i kanclerz Niemiec Angeli Merkel o rezygnacji z tradycyjnej konferencji prasowej po zamknięciu obrad. Media przytaczały wypowiedź Merkel, która oceniła, że cała dyskusja na temat zmian klimatycznych była trudna i “niesatysfakcjonująca”.

Z nieoficjalnych źródeł, do których dotarli dziennikarze obserwujący obrady, wynikało, że ostatecznie wypracowano kompromisowe rozwiązanie z ustępstwem wobec amerykańskiej administracji – pozostawiające jej czas na wypracowanie stanowiska.

Porozumienie paryskie zostało podpisane w grudniu 2015 r. przez 195 państw w celu utrzymania wzrostu średniej temperatury światowej na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza. Wymagało ratyfikacji co najmniej ze strony 55 państw, które łącznie wytarzają 55 proc. globalnych zanieczyszczeń.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X