Azoty: Unia odchodzi od węgla i nie możemy się z tego wymiksować

0
15

Unijne regulacje obejmujące sektor energii i węgla – to zdaniem Artura Kopcia, członka zarządu Grupy Azoty jedno z wyzwań polskiej chemii, ale i strategii energetycznej rządu.

– Jako spółka energochłonna, jako ryzyko identyfikujemy unijne regulacje, i związane z nimi strategie energetyczne. Piszemy dokumenty dotyczące odejścia od węgla. Dokumenty sięgają 20 – 25 lat, a cykl inwestycyjny trwa kilka lat. Polskiego atomu nie wybudujemy w ciągu 5- 6 lat. W ciągu 10 lat mamy odejść do węgla brunatnego. Dobrze się to pisze, ale co w zamian? – pytał Kopeć podczas panelu o bezpieczeństwie podczas konferencji „Polska chemia w rozwoju gospodarki – wyzwania stojące przed sektorem”.

– Czy za kilka lat kierunek obrany przez obecny rząd będzie kontynuowany? – mówił o projekcie strategii energetycznej rządu. – Tego nie wiemy. Jeśli nie będzie znaczących zmian, to powinniśmy sobie poradzić. Musimy mieć jeden kierunek. Polityka Unii Europejskiej jest, jaka jest. Idzie w stronę odejścia od węgla, ale „wymiksować się” z UE nie możemy i nie chcemy – powiedział Artur Kopeć.