Badanie: Drastycznie spada liczba planowanych elektrowni węglowych na świecie

20 września 2021, 13:45 Alert

Od szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu w 2015 roku liczba planowanych nowych elektrowni węglowych na świecie spadła o 76 procent, wynika z analizy londyńskiego think tanku E3G. Autorzy mówią o „zawaleniu się światowego węglowego łańcucha dostaw”. Według nich, koniec energetyki węglowej jest już na horyzoncie.

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl
ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

Świat odchodzi od węgla

Wiosną Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wezwała nawet do zaprzestania budowy elektrowni węglowych ze skutkiem natychmiastowym. Jak dotąd nie może być o tym mowy. Ale przynajmniej: nowe badanie daje nadzieję, ponieważ pokazuje, że stopniowe wycofywanie się z wytwarzania energii z węgla jest już faktem na całym świecie.

Od 2015 roku na całym świecie zrezygnowano z planów budowy nowych elektrowni węglowych o łącznej mocy 1175 gigawatów. Dla porównania: odpowiada to około pięciokrotności zainstalowanej mocy wszystkich systemów wytwarzania energii w Niemczech, od elektrowni węglowych po turbiny wiatrowe.

Według raportu, w 44 krajach na całym świecie od 2015 roku rządy zdecydowały, że nie będą budować żadnych nowych elektrowni węglowych. W kolejnych 40 krajach nie ma formalnej decyzji politycznej o odejściu od węgla, ale też nie planuje się nowych elektrowni. Analiza zwraca uwagę na Chiny, gdzie znajduje się około co elektrownia węglowa na świecie: Z jednej strony, kraj ten kontynuuje budowę kolejnych elektrowni na dużą skalę. Ponad połowa wszystkich nowych elektrowni węglowych na świecie planowana jest w Państwie Środka. Chiny nadal finansują budowę nowych elektrowni w innych krajach. Z drugiej strony, druga co do wielkości gospodarka świata przynajmniej zdławiła budowę nowych elektrowni węglowych: planowane dodatkowe moce wytwórcze węgla w Chinach są o dwie trzecie niższe niż w 2015 roku, oblicza E3G.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Michał Perzyński

Węgiel znów jest najważniejszym źródłem energii w Niemczech