Baku i Teheran rozmawiają o wspólnym eksporcie gazu do Europy

11 sierpnia 2015, 08:37 Alert

(Musavat/Julia Krajcarz/Teresa Wójcik)

Gazociągi Korytarza Południowego, BP

Rząd irański rozpoczął rozmowy z przedstawicielami azerbejdżańskimi w sprawie wspólnego eksportu gazu na rynki światowe – podaje portal Musavat.com, opierając się na danych agencji TASS i irańskiej agencji ISNA.

Agencja podaje, iż oznacza to, że Teheran planuje dołączyć się do przesyłu gazu poprzez gazociąg do Europy. Dyrektor Państwowego Irańskiego Przedsiębiorstwa Gazowego (NIGC), Alirza Kamali, rozpoczął negocjacje w tej sprawie z przedstawicielstwem SOCAR.

„Teheran i Baku prowadziły negocjacje o wspólnych inwestycjach w eksportowe projekty  gazowe” – miał powiedzieć Kameli. Dzięki swoim ogromnym rezerwom gazu, Iran mógł być od dawna kluczowym eksporterem gazu do Europy – skomentował Kameli dla  agencji ISNA, dodając, że obecnie sprawa  ta jest coraz bardziej aktualna w perspektywie rezygnacji z sankcji przeciwko Iranowi. Jak wiadomo, porozumienie o irańskim programie jądrowym zostało wreszcie podpisane.

Agnecja ISNA podaje, iż w obecnych warunkach rozmowy z Azerbejdżanem nabierają poważniejszej formy. Podczas niedawnej wizyty azerbejdżańskiego ministra gospodarki i przemysłu, Shahina Mustafajewa, w Teheranie, irański minister ds. ropy naftowej, Bican Zencaniye powiedział, iż Islamska Republika Iranu, aby wysyłać do Europy własne zasoby gazu i ropy, korzystałaby z infrastruktury Azerbejdżanu, a dokładnie z rurociągi Baku-Tbilisi-Ceyhan. Mustafayev dodał, iż w przyszłości Iran mógłby dołączyć także o projektu TANAP.

Projekt TANAP to magistrala przesyłowa, licząca 1850 km, która będzie transportować gaz z pola Szah Deniz 2 w Azerbejdżanie do Turcji, skąd popłynie on dalej do Europy. Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2015 roku i mają być zakończone w 2018 r.

Teheran i Baku rozpoczęły rozmowy dotyczące wspólnych inwestycji na razie w obrębie projektów o niewielkiej skali eksportu. Jednocześnie Iran w najbliższych 3 latach zamierza zwiększyć wydobycie gazu – dodał Kamali. Według agencji ISNA wielkie pokłady naftowe są szansą dla Iranu tak, aby stał się jednym z ważnych dostawców gazu do Europy.

Rozmowy z Iranem już wcześniej interesowały konsorcjum Nabucco i szwedzkiego potentata energetycznego EGL. Jednak z różnych powodow, w pierwszej kolejnosci z racji nałożonych na Iran sankcji, obydwaj potencjalni wspólnicy nie włączali tego kraju do dotychczasowych planów linii gazowej do Europy. Jednak po zniesieniu sankcji ten temat znów stałby się aktualny.