DrogiInfrastrukturaWszystko

Bałdys: Nowelizacja zamówień publicznych korzystna dla mniejszych samorządów

Sejm przyjął nowelizację ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa podwyższa z 14 do 30 tys. euro próg wartości zamówień, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Nowelizacja uwzględnia zmiany siły nabywczej pieniądza i odbiurokratyzowuje procedury udzielania zamówień publicznych o małych wartościach. Ustawa trafi następnie do podpisu prezydenta.

Na pewno to rozwiązanie da większą szansę lokalnym wykonawcom i samorządom. Tym ostatnim pozwoli działać bardziej swobodnie – dokonywać wyboru bardziej im znanych wykonawców – stwierdza w rozmowie z naszym portalem Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budowlanych.

W jego opinii nowelizacja może także dotyczyć przetargów na doradztwo czy projektowanie inwestycji. Dotąd, przy tak potwornie zdewastowanym rynku firm konsultingowych i projektowych, bardzo często zlecane były firmom projekty poniżej tego progu 14 tys. euro.

– Nawet, gdy przetarg przeprowadzano przy założeniu, że jego wartość sięgnie powyżej 14 tys. euro – przypomina Bałdys. – Można się spodziewać, że zmiana tego progu była generalnie gestem w kierunku małych samorządów.

– Będą one miały obecnie nieco większą swobodę w wybieraniu podmiotów, operujących na ich własnym rynku w zakresie zlecania zamówień na roboty o stosunkowo małej wartości – kończy wiceprezes PZPB.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X