Podpisany 12 marca tego roku wspólny protokół ExxonMobil, Excelerate Energy i albańskiego ministerstwa rozwoju i energii zapowiada, że na Bałkanach za trzy lata będą już cztery terminale pływające. Grecja będzie miała Revythousa o przepustowości 7,2 mld m sześc. oraz bliski ukończenia Aleksandropolis (6,3 mld.m sześc.) a Chorwacja terminal LNG na wyspie Krk, z przepustowością trzech miliardów metrów sześc. – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.
Wraz z Gazociągiem Transadriatyckim (TAP), przebiegającym przez Grecję i Albanię – Europa od południa za dwa – trzy lata będzie dysponować ponad 27 mld m sześc. gazu. To znacznie więcej niż dostarcza Gazprom za pośrednictwem rury Turkish Stream/Balkan Stream (15,75 mld m sześc.).
Nie wliczam do tego rachunku zapowiadanej nowej inwestycji. Pływający terminal LNG w albańskim porcie Vlora ma zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo energetyczne w Albanii oraz przyczynić się do dywersyfikacji dostaw gazu na Bałkanach. Przepustowości albańskiego projektu jeszcze nie znamy – zostanie zapewne zaproponowana w studium wykonalności, które ma być gotowe w trzecim kwartale 2021 roku.
Należy zwrócić uwagę, że greckie pływające terminale LNG oraz TAP pozostają poza jednym z fundamentalnych projektów Trójmorza: korytarzem Gazowym Północ-Południe. Teraz pojawia się projekt albański z udziałem firm z USA, ale Albania też nie uczestniczy w Inicjatywie Trójmorza.
Koncerny amerykańskie będą wspierać bezpieczeństwo energetyczne Albanii
Amerykańskie firmy ExxonMobil i Excelerate Energy podpisały 12 marca br. protokół ustaleń z rządem Albanii w celu opracowania studium wykonalności projektu terminala LNG w porcie Vlora w południowej Albanii. Ze strony rządu albańskiego protokół podpisało Ministerstwo Infrastruktury i Energii.
ExxonMobil, jeden z największych producentów gazu ziemnego w USA i znaczący producent LNG na świecie, będzie odpowiadać za dostawy LNG do Albanii, jako za dostawy o znaczeniu strategicznym dla tego kraju.- ExxonMobil gwarantuje bezpieczny i ekonomiczny transport gazu ziemnego z amerykańskich centrów dostaw do klientów – powiedział Ed Austin , dyrektor ds. strategii i finansów LNG w ExxonMobile. – Jesteśmy dopiero na wczesnym etapie prac nad kontraktem. Ale globalne zasoby ExxonMobil i niezawodny łańcuch dostaw LNG mogą pomóc Albanii w zaspokojeniu szybko rosnącego zapotrzebowania na gaz i zapewnieniu długoterminowej niezawodności dostaw.
Protokół ustaleń przewiduje, że Excelerate przeprowadzi badanie w zakresie ekonomicznej efektywności projektu obejmującego budowę i eksploatację terminala LNG, konwersję i/lub rozbudowę istniejącej elektrowni cieplnej Vlora oraz dystrybucji dostaw małej skali LNG do Albanii i najbliższego regionu Bałkanów. Excelerate Energy jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu, budowie i eksploatacji pływających terminali LNG. Dotychczas jest zaangażowany w 13 takich już wybudowanych terminali. Projekt Vlora jest najnowszym projektem Excelerate. Excelerate ma przedstawicielstwa w Abu Zabi, Buenos Aires, Chittagong, Dhace, Doha, Dubaju, Rio de Janeiro, Salem, Singapurze i Waszyngtonie.
Prezes i dyrektor generalny Excelarate Steven Kobos podkreślił, że Albania dążąc do poprawy swojego bezpieczeństwa energetycznego wybrała gaz skroplony z USA, który uzupełni miks energetyczny w kraju. Amerykanie podkreślili, że spodziewają się zaoferować albańskiemu partnerowi współpracę „przy realizacji niezawodnego i niedrogiego rozwiązania energetycznego.”
Elektrownie wodne nie wystarczą
System energetyczny Albanii opiera się przede wszystkim na elektrowniach wodnych, dzięki bardzo korzystnemu systemowi rzek w tym kraju. Jednakże warunki klimatyczne sprawiają, że przy letnich suszach konieczne jest uzupełnienie produkcji elektrowni wodnych pracą bloków gazowych, zasilanych importowanym LNG.
Minister infrastruktury i energii Belinda Balluku podkreśliła: – Dywersyfikacja kierunków dostaw i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw mają kluczowe znaczenie zarówno dla Albanii, jak i dla naszych bałkańskich sąsiadów. Jesteśmy przekonani, że LNG, dostarczany do pływającego terminala Vlora będzie wyjątkowo ważnym uzupełnieniem dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Wybraliśmy najlepszych partnerów, dysponujących warunkami do realizacji projektu o takiej skali.
Wstępny raport wykonalności pływającego terminala Vlora ma być gotowy w trzecim kwartale 2021 roku, a dostawy handlowe LNG mogą się rozpocząć już w 2023 roku. Najważniejsze jest jednak to, że firmy z USA pojawiają się w kolejnym regionie Bałkanów.
Czy na Bałkanach powstanie kolejny terminal LNG? USA biorą Albanię pod lupę