Ekspert: Baltic Pipe obniży ceny gazu w regionie

14 listopada 2018, 12:45 Alert

Podczas konferencji branżowej Polish LNG Conference 2018 w Warszawie wystąpił Herrko Plit, prezes spółki Baltic Connector odpowiedzialnej za budowę gazociągu łączącego Finlandię i Estonię o tej samej nazwie.

BiznesAlert.pl zapytał go o perspektywę wykorzystania nowych połączeń gazowych do rozwoju rynku. Menadżer wskazał, że po połączeniu gazociągami rynków Holandii i Wielkiej Brytanii doszło do istotnego spadku cen gazu na tych rynkach. – Dynamika rynkowa zaskoczyła nas spadkami w obu krajach – powiedział nasz rozmówca. Taki sam efekt ma przynieść w Europie Północnej gazociąg Balticconnector. Zdaniem Plita tego samego należy się spodziewać po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę, Danię i Norwegię.

– Powinno dojść do analogicznych zmian. Łączenie rynków gazu kończy się spadkiem cen. Z tego względu liczymy na spadek cen gazu w regionie dzięki Baltic Pipe, ale także Gazociągu Polska-Litwa. Dlatego jest ważne, aby powstały na czas – ocenił prezes Baltic Connector.

Gazociąg Baltic Pipe czeka na ostateczną decyzję inwestycyjną, która ma zapaść do końca roku. Według pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego może się to stać na przełomie listopada i grudnia tego roku.