Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe został oddany do użytku

22 czerwca 2022, 11:00 Alert

Gaz-System przed czasem zakończył budowę lądowego gazociągu Baltic Pipe. To kluczowy odcinek, który łącznie ma 191 kilometrów. Oddany część gazociągu przechodzi przez 10 gmin na trasie Goleniów-Ciecierzyce.

Gazociągi. Źródło: freepik
Gazociągi. Źródło: freepik

Lądowy gazociąg Baltic Pipe gotowy do użytku

Gaz-System zakończył budowę kluczowego dla Baltic Pipe, odcinka gazociągu Goleniów-Ciecierzyce. Jego łączna długość to 122 kilometrów i przechodzi przez 10 gmin w województwie wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. Łącznie gazociąg ma 191 kilometrów i biegnie na trasie Goleniówek-Lwówek. Obioru technicznego dokonano 30 dni przez upływem terminu realizacji. Gazociąg na początek ma zostać poddany rozruchowi, a następnie nagazowaniu. . – Trasa odebranego gazociągu przechodzi przez 10 gmin w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim. Odbioru dokonano miesiąc przed terminem umownym, po pozytywnym przeprowadzeniu prób hydraulicznych oraz wykonaniu badania tłokiem geometrycznym. Łącznie wykonano 18 prób szczelności i wytrzymałości. Kolejnym etapem tej inwestycji będzie oddanie do eksploatacji – podaje Gaz-System.

Na odcinku Goleniów-Ciecierzyce wykonano najwięcej prac bezwykopowych, czyli nienaruszających infrastruktury i środowiska. Do prac wykorzystano nowoczesne technologie jak przeciski, przewierty czy mikrotunelling.

Gaz-System/Maria Andrzejewska

Jakóbik: Energetyka na wyborach w dobie kryzysu energetycznego