Soboń: Baltic Pipe nie jest zagrożony. Trwają prace w części polskiej

7 czerwca 2021, 11:30 Energetyka

– Termin oddania Baltic Pipe nie jest zagrożony. Trwają prace w części polskiej oraz na innych odcinkach – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1.

Rury Baltic Pipe
Rury gazociągu Baltic Pipe fot. Gaz-System

Prace trwają

– Jesteśmy w sytuacji, w której chcielibyśmy, aby ten rurociąg, którym będzie płynąć 10 mld m sześc. gazu, z czego osiem miliardów metrów sześc. do Polski, został uruchomiony jesienią roku 2022 tak, aby Polska była niezależna jeśli idzie o rozmowy z Rosjanami na temat nowego kontraktu lub jego braku. Ten termin póki co nie jest zagrożony, ponieważ te prace w części polskiej i na innych odcinkach trwają – powiedział Artur Soboń.

Artur Soboń skomentował decyzję duńskiej Komisji Odwoławczej ds. Środowiska i Żywności, która cofnęła pozwolenie środowiskowe rurociągu Baltic Pipe. – Pytanie na ile ta decyzja oznacza konieczność uzyskiwania ponownej zgody środowiskowej dla części lądowej, a więc na terytorium Danii, a na ile wymaga uzupełnienia o jakiś operat, który pokaże właściwe zabezpieczenia tych siedlisk gryzoni i nietoperzy, na co ja po cichu liczę – powiedział Soboń.

Dodał, ze liczy na to, że po przekazaniu odpowiednich informacji przez Energinet, duńskiego operatora gazociągów, komisja odwoławcza uzyska pewność, że warunki zobowiązania związane z ochroną zwierząt zostały wypełnione.

– Trzeba powiedzieć, że Dania jest beneficjentem Baltic Pipe, bo da on większy import i przepustowość, a więc i większe bezpieczeństwo dla Duńczyków. Poza tym Dania potrafiła twardo stanąć przeciwko Nord Stream 2, broniąc Ukrainy wtedy, gdy Rosja Ukrainę szantażowała. Więc nie zakładam złej woli Duńczyków, zakładam, że jesteśmy w stanie drogą formalności, które zostały nałożone na duńskiego operatora, wypełnić te zobowiązania – powiedział Soboń w poniedziałek.

TVP1/Interia/Jędrzej Stachura

Sawicki: Prace nie zostały wstrzymane, bo jeszcze się nie zaczęły