Baltic Pipe zbliżył się do granicy morza terytorialnego Polski na Bałtyku

24 sierpnia 2021, 07:00 Alert

Castoro Sei, półzanurzalny statek budujący Baltic Pipe na Bałtyku, zbliżył się do granicy morza terytorialnego Polski. Dotychczas zostały ułożone ponad 232 km gazociągu z łącznej długości 275 km. 

Pozycja Castoro Sei przy granicy morza terytorialnego Polski fot.MarineTraffic
Pozycja Castoro Sei przy granicy morza terytorialnego Polski fot.MarineTraffic

Obecnie budowa jest realizowana wyłącznie przez statek Castoro Sei. Jednostka znajduje się w okolicy Punktu Konstrukcyjnego (PK) 250, około 600 metrów od granicy morza terytorialnego. Morze terytorialne to obszar, w którym obowiązuje wyłączna jurysdykcja prawna państwa, do którego on należy. Morze terytorialne wlicza się do powierzchni całkowitej państwa. W przypadku Polski, jego powierzchnia wynosi 22 595 km kwadratowych. Morze rozciąga się 12 mil morskich (22 224 m) od linii podstawowej (zazwyczaj wybrzeża).

Budowa Baltic Pipe w granicy Polski na Bałtyku

Budowa została wstrzymana ze względu na kolejne trudne warunki pogodowe na Bałtyku. W pasie wybrzeża Polski panują niesprzyjające warunki na morzu, z falą o wysokości 1,5-1,8 metra. Sytuacja powinna się uspokoić w ciągu najbliższych sześciu godzin.

Castoro Sei będzie realizował swoją część budowy do PK 269. Wtedy jednostka powinna zakończyć prace przy Baltic Pipe i zastąpi ją Castoro 10. Statek jest przystosowany do prac na płytkich wodach szelfowych.

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Baltic Pipe, cała naprzód! Jak będzie wyglądać budowa? (ANALIZA)