Rząd szwedzki wierzy, że za uszkodzeniem gazociągu Balticconector oraz towarzyszącego mu światłowodu stoją „siły zewnętrzne”. Nie precyzuje, czy chodzi o Rosję.
Minister obrony cywilnej Szwecji Carl-Oskar Bolin ujawnił 17 października, że przy okazji wycieku gazociągu Balticconnector z Estonii do Finlandii oraz uszkodzenia kabla podmorskiego miedzy tymi krajami doszło także do zniszczenia kabla łączącego Estonię ze Szwecją. Szwedzi uznają, że uszkodzenia Balticconnectora oraz światłowodu łączącego z ich krajem miały tę samą przyczynę.
Estońska policja informuje o zniszczeniach mechanicznych wymagających ingerencji z zewnątrz. Zniszczenia we wszystkich powyższych przypadkach mają te samą naturę. Władze Estonii mają być w kontakcie w sprawie statku NewNew Polar Bear pływającego pod banderą chińską, który znalazł się w miejscu zdarzenia w czasie, kiedy doszło do zniszczeń.
Po sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2 z września 2022 roku w Europie doszło do szeregu incydentów z udziałem infrastruktury krytycznej, w tym statków zagrażających gazociągom oraz morskim farmom wiatrowym. Unia Europejska oraz NATO zacieśniają współpracę na rzecz ochrony infrastruktury tego typu wobec trwającej inwazji Rosji na Ukrainie oraz przypadków terroryzmu energetycznego stosowanego przez Kreml nad Dnieprem.
Reuters / Wojciech Jakóbik
https://biznesalert.pl/jakobik-energetyku-pilnuj-baltyku-bo-jest-wciaz-na-celowniku/