Tajemniczy statek z Chin w centrum śledztwa ws potencjalnego sabotażu Balticconector

21 października 2023, 10:02 Alert

Fińska prokuratura przygląda się szczególnie statkowi NewNew Polar Bear pływającemu pod chińską banderą w ramach śledztwa w sprawie potencjalnego sabotażu gazociągu Balticconnector z Finlandii do Estonii.

fot. Pixabay

Policja fińska informuje, że przygląda się ruchom statku NewNew Polar Bear, który znajdował się bezpośrednio nad Balticconnectorem w miejscu wybuchu, który doprowadził do uszkodzenia tej magistrali oraz pobliskich kabli światłowodowych z Szwecji oraz Finlandii.

– Będziemy teraz współpracować z władzami chińskimi w celu ustalenia roli tego statku. Fińska policja ma oficera w Chinach, który może zająć się sprawą na miejscu – powiedział dyrektor generalny śledztwa Risto Lohi.

W pobliżu zdarzenia znaleziono ciężki obiekt. Śledztwo potwierdziło, że wyciek był skutkiem zastosowania siły zewnętrznej, ale według Lohiego nie ma na razie podstaw do twierdzenia, że chodziło o wybuch. Znaleziony obiekt ma związek z wyciekiem i jest teraz badany. Ma zostać podjęta próba jego wydobycia z dna morza.

Sabotaż gazociągów Nord Stream 1 i 2 z września 2022 roku oraz szereg incydentów po nim rodzi spekulacje na temat zagrożenia ze strony Rosji. Unia Europejska i NATO zacieśniły współpracę na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej w energetyce oraz poza nią.

Policja fińska / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Energetyku, pilnuj Bałtyku, bo jest wciąż na celowniku