Chiński statek odwraca uwagę od Rosji wobec wycieku gazociągu Balticconnector

17 października 2023, 17:47 Alert

Dane bazy MarineTraffic sugerują, że w momencie wycieku z gazociągu łączącego Finlandię i Estonię znajdował się dokładnie nad nim statek z Chin. Tymczasem Rosja odrzuca spekulacje na temat jej sabotażu, a Władimir Putin twierdzi, że dowiedział się o istnieniu tego gazociągu z mediów.

Przemówienie Władimira Putina. Fot. YouTube.
Przemówienie Władimira Putina. Fot. YouTube.

Estoński dziennik Postimees informuje, że rosyjski tankowiec SVG Flot stacjonował blisko gazociągu Balticconnector łączącego Estonię i Finlandię feralnego weekendu, gdy doszło do wycieku z siódmego października. Jednakże chiński statek NewNew Polar Bear był jeszcze bliżej rury. Źródła w sektorze bezpieczeństwa Estonii przekonują dziennik Postimees, że obecność statku z Chin jest główną przyczyną oszczędnych komentarzy Tallina na temat potencjalnego sabotażu. Śledczy w obu krajach połączonych tym gazociągiem rozpoczęli pracę z założeniem, że zniszczenia mogą świadczyć o zamachu.

Statek z Chin kursował pod banderą Hong Kongu. Znajdował się bezpośrednio nad Balticconnectorem w momencie wystąpienia aktywności sejsmicznej, która może świadczyć o zastosowaniu ładunków wybuchowych. Statek wracał z Szanghaju po postoju w Obwodzie Królewieckim na kursie do Petersburga, gdzie trafił ósmego października. W czasie przechodzenia nad gazociągiem zmniejszył prędkość 11 do 9,5 węzłów.

Sabotaż gazociągów Nord Stream 1 i 2 z 26 września 2022 roku zapoczątkował serię dziwnych incydentów z udziałem infrastruktury krytycznej na Zachodzie. Unia Europejska i NATO zacieśniły współpracę na rzecz jej ochrony. Operatorzy takiej infrastruktury mają obowiązek dokonania oceny odporności na zagrożenia terrorystyczne. Rosjanie oskarżyli o sabotaż Nord Stream 1 oraz 2 początkowo służby brytyjskie, potem amerykańskie, a następnie Ukrainę. Prezydent Władimir Putin skomentował wyciek Balticconnector uwagą, że nie wiedział dotąd o istnieniu tego gazociągu, gdyż „jest zbyt mały”. Przepustowość tej rury to 2,6 mld m sześc. rocznie. Służył dostawom gazu do Finlandii, która w 2023 roku weszła do NATO pomimo protestów Rosjan.

Postimees / RBK /  Wojciech Jakóbik

RAPORT: Gdy Balticconnector cieknie, to wiedz, że coś się dzieje