EnergetykaGaz.Wszystko

Bando: Od sierpnia rozliczanie dostaw gazu w jednostkach energii

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi implementowało ostatecznie do krajowego porządku prawnego postanowienia tzw. III pakietu energetycznego, w tym m.in. w zakresie jednostek rozliczeniowych w systemie gazowym.

– Od 1 sierpnia 2014 r. rozliczenia za dostarczony gaz i świadczone usługi przesyłania, dystrybucji i magazynowania obowiązkowo będą prowadzone w jednostkach energii zamiast w jednostkach objętości – przypomina Maciej Bando, prezes URE. – Tym samym Polska przestanie być jedynym w regionie państwem europejskim, które w rozliczeniach nie stosowało jednostek energii. Zapewni to przejrzystość rozliczeń pomiędzy uczestnikami rynku z tytułu świadczonych usług, ułatwi dokonywanie transakcji ponad sieciami narodowymi oraz porównywanie poziomu opłat występujących na różnych rynkach europejskich – zwraca uwagę szef Urzędu.

Przepisy przejściowe rozporządzenia taryfowego odsunęły w czasie obowiązek prowadzenia rozliczeń w jednostkach energii [kWh] do dnia 1 sierpnia 2014 r. – w miejsce dotychczas stosowanych jednostek objętości [m3] – aby umożliwić przedsiębiorstwom przygotowanie się do nowych zasad i przeprowadzenia kampanii informacyjnych wśród odbiorców.

W związku z tym, 13 czerwca 2014 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, umożliwiającą dokonywanie od dnia 1 sierpnia 2014 roku rozliczeń za dostarczone Odbiorcom paliwa gazowe w jednostkach energii (kWh).

Rozliczanie dostaw gazu w jednostkach energii

PGNiG rozpocznie w sierpniu br. Nowe zasady rozliczeń nie wpłyną zasadniczo na wysokość opłat pobieranych od Odbiorców z tytułu dostarczania paliwa gazowego. Ceny paliw gazowych uległy przeliczeniu z wartości wyrażonych w m3, na wartości wyrażone w kWh według ciepła spalania przyjętego do ustalenia cen w jednostkach objętości. Z kolei stawki opłat abonamentowych pozostawione zostałyna niezmienionym poziomie. Ewentualne zmiany płatności wynikać mogą z różnic ciepła spalania w poszczególnych punktach sieci gazowej oraz zaokrągleń powstałych w wyniku przeliczeń. Szacuje się, że nie powinny przekroczyć ±1%.

Po wprowadzeniu nowych zasad wszyscy odbiorcy będą rozliczani za ilość zużytej energii, a nie za wykorzystaną objętość. Wyrażenie cen gazu w jednostkach energii ułatwi ich porównywanie z cenami  innych nośników energii.Szczegółowe informacje dotyczące wielkości zużycia gazu ziemnego wyrażone w jednostkach objętości (m3) oraz w jednostkach energii (kWh), a także informacja o podstawie przeliczenia zużytych metrów sześciennych na zużytą energię (tzw. współczynniku konwersji) wskazywane będą na fakturze.Szczegółowe zasady prowadzenia rozliczeń w jednostkach energii, w tym szczegółowe zasady przeliczania zużycia paliwa gazowego z m3 na kWh, zawarte są w Części B Taryfy.

Odbiorcy gazu będą zatem otrzymywać faktury, na których będą widniały trzy wartości:

  • ilość zużytego gazu w jednostkach objętości (m3);
  • tzw. współczynnik konwersji, za pomocą którego jednostki objętości będą przeliczane na jednostki energii;
  • oraz ilość gazu w jednostkach energii (kWh).

Zmiana zasad rozliczeń wprowadzona ww. rozporządzeniem Ministra Gospodarki ( Dz. U. 2013 r., poz. 820) nie wiąże się z koniecznością wymiany gazomierzy.

Zmiana Taryfy – według oświadczenia PGNiG – zostanie wprowadzona do stosowania przez to przedsiębiorstwo od 1lipca2014 r.i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2014 r.

Decyzja zatwierdzająca taryfę opublikowana została w Biuletynie Branżowym URE – Paliwa gazowe z dnia 16czerwca 2014 r. i jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X